Piráti chtějí mít svůj politický institut, mají ho i jiné strany

1 měsíc starý 14

9. ledna 2021, 19:55 Autor: EuroZprávy.cz / ČTK

Pirátská strana chce založit svůj politický institut. Straně by měl například pomoci formulovat její dlouhodobé vize a pohledy na dlouhodobé problémy, měl by také zapojovat odborníky i dobrovolníky. Změnu stanov, která založení institutu umožní, schválili straníci na dnešním celostátním fóru. Název politického institutu ještě není stanoven, uvedla první místopředsedkyně Piráty Olga Richterová.

Olga Richterová

Olga Richterová
FOTO: Jan Nebřenský / INCORP images

Politické instituty mají i jiné strany. Například Komunistická strana Čech a Moravy založila Institut české levice, sociální demokraté mají Masarykovu demokratickou akademii. Strana TOP 09 založila TOPAZ, občanští demokraté mají Institut pro pravicovou politiku.

Předmětem pirátského politického institutu by měla být výzkumná, publikační, vzdělávací nebo kulturní činnost, a to například v rozvoji demokracie, právního státu, ale také občanské společnosti, v podpoře aktivní účasti občanů na veřejném životě i ve zlepšení kvality politické kultury a veřejné diskuse.

Na činnost institutu může strana za zákonem stanovených podmínek získat i příspěvek od státu. Nárok na příspěvek vzniká straně a hnutí, jejíž nejméně jeden poslanec byl zvolen aspoň ve dvou z posledních tří po sobě jdoucích volebních obdobích Sněmovny včetně aktuálního volebního období.

Peníze z institutu nesmí být použity například na volební kampaň. Dohlíží na to Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Stejně tak úřad kontroluje, zda mají instituty zřízené účty a webové stránky, na nichž je účet dostupný.

Zdroj