Piráti chtějí prošetřit iDnes kvůli slibům přednostního ošetření za předplatné

1 měsíc starý 6

První místopředsedkyně pirátů Olga Richterová proto podala podnět na živnostenský úřad pražského magistrátu. Podle ní to narušuje rovný přístup ke zdravotní péči hrazené ze zdravotního pojištění.

„Tuto praktiku lze vnímat jako úplatek a nezákonné jednání, tedy klamavou reklamu. Záležitostí se nyní bude zabývat živnostenský úřad, na který jsem podala podnět z důvodu podezření z šíření klamavé reklamy,“ řekla Právu Richterová.

Stále slibují přednost

„Obávám se, že jde o nebezpečný precedens pro jiná zdravotnická zařízení, který povede k erozi solidárního zdravotního systému,“ dodala.

Když iDnes zveřejnil reklamu na předplatné, vyvolalo to ostrou kritiku mezi politiky i právníky. Server poté formulaci o přednostním ošetření změnil na garanci krátké čekací lhůty.

Podle Richterové to je pouze změna rétoriky, ale v praxi se nic nezměnilo. Přesvědčil se o tom podle ní pracovník poslaneckého klubu pirátů Janusz Konieczny, který ve čtvrtek zavolal na infolinku předplatného.

„Operátorka měla nepochybně pocit, že mluví s potenciálním zákazníkem. Analytikovi pirátů potvrdila, že v případě zakoupení předplatného iDnes Premium by měl přednostní přístup k uvedeným zdravotnickým zařízením. Dokonce operátorka výslovně uvedla, že zákazník by měl k této zdravotnické péči‚ exkluzivní přístup‘,“ stojí v žádosti, kterou Richterová poslala na magistrát.
Kliniky, v nichž by mohli předplatitelé iDnes získat přednostní přístup, patří do fondu Hartenberg.

Josef Janov z tohoto fondu se brání obvinění, že nabízí přednostní ošetření, chtějí prý pouze předplatitelům přednostně sdělit volné termíny, které vznikly kvůli poklesu počtu pacientů v důsledku pandemie.

Např. v ortopedii a chirurgii přidali nové termíny pro operace. „Tímto jsme připraveni operovat i o víkendech, což je extra kapacita nad rámec běžné pracovní doby,“ dodal Janov.

To je podle Richterové ale zavádějící a upozornila na výroky přednostky Ústavu veřejného zdravotnictví a medicínského práva z lékařské fakulty UK Jolany Těšinové v Medical Tribune.

„V případě navýšení kapacity smluvně dohodnutého objemu zdravotní péče musí být tato využita opět pro všechny pojištěnce v souladu s principy veřejného zdravotního pojištění včetně rovného přístupu k péči,“ uvedla Těšinová.

Zdroj