Piráti vyzvali ministry Víta Rakušana a Pavla Blažka, aby zabránili kriminalizaci lidí za držení produktů s HHC a jejich zavírání do vězení

před 2 měsíce 62

Platnost nařízení, které z HHC, HHC-O a THCP dělá dočasně zakázané látky, vstoupí v platnost 1. března. Piráti byli proti plošnému zákazu a prosazovali co nejrychlejší a nejefektivnější řešení, tedy vydání tzv. opatření obecné povahy ze strany Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Díky tomu by zmizely z trhu v rámci pár dnů pouze cukrovinky s obsahem těchto látek, které jsou rizikové mimo jiné proto, že vypadají jako běžné potraviny.

„Za Piráty jsme hlasovali proti tomuto nesmyslnému zákazu, který již nyní vede k nástupu jiných, možná nebezpečnějších látek na trh. Dnes jsem navíc apeloval na členy vlády, abychom společně našli vhodné řešení a zamezili zbytečné kriminalizaci lidí, kteří reagovali například na výprodeje před zákazem a mají nyní zásobu HHC pro svou vlastní potřebu. Jde to i proti smyslu dalších reforem, ke kterým se tato vláda zavázala – snižování nákladů na stíhání, správní a trestní řízení, snižování počtu vězňů a další,“ uvedl po jednání vlády Ivan Bartoš.

„Od rozhodnutí vlády o zákazu všech produktů s HHC uplynulo několik týdnů, ale uživatelé i prodejci jsou stále v nejistotě ohledně přístupu státu po tomto datu. Zaznamenali jsme vyjádření například ministra zemědělství, že držení bude řešeno pouze v rovině přestupků, protože účelem přece bylo jen ochránit děti. Z ministerstva vnitra a spravedlnosti ale veřejnost informace stále nemá a podle práva mohou být uživatelé, kteří se předzásobili, a ve větší míře též prodejci, kteří nestihli rozprodat zásoby, odsouzení k trestům odnětí svobody až na osm let. To je za Piráty nepřípustné a chceme, aby vláda takové situaci zamezila a přišla s okamžitým řešením,“ vysvětluje členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí Jana Michailidu.

„Celou situaci bylo nutné řešit, je naprosto nevyhnutelné, aby se Ministerstvo spravedlnosti, Ministerstvo vnitra a další orgány, například Policie ČR, jasně vyjádřily, jak budou k držení nově a dočasně zakázaných látek přistupovat,“ dodal Bartoš.

Piráty připravovaný komplexní pozměňovací návrh k zákonu o psychomodulačních látkách by zařazení látek mezi zakázané nebo naopak psychomodulační realizoval v souladu s programovým prohlášením vlády dle míry jejich škodlivosti. Výrobky by si nově mohli koupit pouze lidé starší 18 let a prodávat by je mohli za jasně daných podmínek jen registrované firmy. Prodejci budou mimo jiné muset uvádět účinky, možná rizika i doporučené dávkování a na produkty nebude povolena reklama. Návrh také zvýší příjmy státního rozpočtu, počítá totiž s poplatky a do budoucna i se spotřební daní.

Přečtěte celý článek