PirSTAN skončí, rýsuje se nová koalice, naznačuje průzkum. Předpovídá předvolební změny

před 4 týdny 44

Piráti a Starostové a nezávislí už nechtějí ve volbách do Poslanecké sněmovny pokračovat v odkazu koalice PirSTAN. „Před posledními volbami se snažili vypadat jako kamarádi do deště. Ale STAN Piráty volebně podvedl,“ řekl komentátor CNN Prima NEWS Thomas Kulidakis.

V aktuálním volebním průzkumu agentury STEM se navíc ukazuje, že Piráti výrazněji oslabili. Pokles ale zažilo i hnutí SPD. „Určitě to hodnotím kriticky. Nebudu popírat, že to nebyl žádný úspěch a mrzí nás to,“ uvedla poslankyně Karla Maříková (SPD).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Do britského parlamentu kandiduje první AI politik. Chce oslovit mladší voliče

Z koalice Spolu by se přes pětiprocentní hranici dostala pouze ODS, pokud by kandidovala samostatně, to se ale velmi pravděpodobně nestane. Všichni tři předsedové už avizovali, že budou v projektu pokračovat. „Vláda, která teď působí, je za mě úspěšná a měla by pokračovat,“ řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Považuji projekt Spolu za úspěšný. Je to reálná politická síla a konkurence hnutí ANO,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS). „Budeme kandidovat jako koalice Spolu,“ potvrdil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Podle politologů by se TOP 09 ani lidovci do Sněmovny jinak nedostali. „Marian Jurečka a TOP 09 to potřebují, jinak by se do Sněmovny nepodívali. Mají ale horší vyjednávací pozici,“ sdělil politolog Lukáš Valeš. „Pro ODS je velmi výhodné, že menší strany něco přinášejí, i když je to málo. Pro menší strany je to naprosto existenční záležitost,“ řekl komentátor Radko Kubičko.

Lidovce přeskočila jak Přísaha, tak Motoristé sobě, pokud by obě uskupení kandidovala v koalici, měla by šanci získat mandáty. Nad spoluprací prý přemýšlejí. „Motoristé se Šlachtou udělají stranu a pokusí se přetavit naštvanost pravicových voličů v hlasy,“ řekl Valeš.

Vítěz volebního průzkumu je hnutí ANO s 33 procenty. Tento výsledek by ale nejsilnějšímu opozičnímu hnutí na většinu v dolní komoře Parlamentu nestačil. Zatím však nechce prozradit, s kým by šlo do koalice. Jednou z možností by mohla být KSČM. Komunisté opustili Sněmovnu v roce 2021, teď se jim ale opět přisuzuje pětiprocentní hranice pro vstup do dolní komory Parlamentu. „KSČM by měla jít do koalice s tím, s kým bude mít průnik,“ řekl Kulidakis. „Chtěla bych, abychom vytvořili silnou levicovou alternativu,“ uvedla předsedkyně KSČM Kateřina Konečná.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Slovenští policisté zadrželi Čecha, na něhož byl vydán zatykač. Jde o Pavla Zítka, tvrdí média

Přečtěte celý článek