Plaga odmítl Babišův plán na úřední maturity

2 měsíce starý 12

Dnes 16:10 • Aktualizováno 16:21

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) nesouhlasí s návrhem, aby byly letošní maturitní zkoušky nahrazeny úřední formou. To prosazuje premiér Andrej Babiš (ANO), podle něhož by mohli mít žáci závěrečných ročníků na maturitním vysvědčení známky na základě průměru celého středoškolského studia.

Plaga odmítl Babišův plán na úřední maturity

O Plagově odmítavém postoji v pondělí informovala mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Resort podle ní připravuje úpravy zohledňující hlavně situaci pracujících studentů.

„Již v lednu, kdy jsme představovali úpravy maturit, jsme jasně řekli, že další možné úpravy budou záviset na vývoji epidemické situace. Vzhledem k tomu, že závažnost situace stále neumožňuje návrat k prezenčnímu vzdělávání, je namístě přistoupit k dalším úpravám. A to zejména s ohledem na další pracovní povinnost žáků vybraných zdravotních a sociálních oborů. Úřední maturita však není správnou a adekvátní cestou,” uvedl Plaga.

S návrhem premiéra nesouhlasí ani Svaz průmyslu a dopravy. Školské asociace a spolky v reakci na premiérův návrh uvedly, že o případných úpravách v maturitách by neměl rozhodovat on, ale ministr školství s odborníky. Návrh premiéra považují za nesystémový a populistický.

„Zaměstnával jsem 35 000 lidí a nikdy jsem se na maturitu neptal. Zeptal jsem se: Máš schopnost učit se novým věcem? Máš schopnost a chceš pracovat? Máš nějaké cíle? Máš nějaké sny? Jsi urputný? Umíš cizí jazyky? Jaké máš zkušenosti, co jsi dělal mimo školu?” vyjmenoval Babiš, co je podle něj při hledání zaměstnání podstatnější než maturita.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Zdroj