Plat europoslance si nechám, peníze za funkci v Praze pošlu útulkům, říká Pospíšil

1 měsíc starý 25

 Jakub Plíhal

Měl byste být podle koaliční smlouvy náměstkem primátora. Necháte si zároveň mandát europoslance?

Zatím o tom takto uvažuji. V městské radě bych tu funkci vykonával jako neuvolněný člen, což znamená, že bych za to nebral plat, jen nějakou menší odměnu, což bych využil jako sponzorské dary útulkům a podobně. Vše bude transparentně popsáno. 

Necháte si plat europoslance, který činí měsíčně 9500 eur, tedy více než čtvrt milionu korun?

Nechám si plat europoslance. Řeším ještě svoji roli předsedy správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, Musea Kampa. To je bezplatná funkce, zdůrazňuji, ale pokud se stanu náměstkem pro kulturu, tak bych se vzdal funkce předsedy správní rady. Jakkoli si nemyslím, že je tam zákonný střet zájmů, tak nechci vyvolávat takový dojem a poškozovat nadaci možnou debatou o něm. 

Zůstanete řadovým členem správní rady Musea Kampa?

Tohle nechám na posouzení městské rady. Ze stanov nadace musí být vedení města zastoupeno ve správní radě. Seděla tam donedávna Hana Třeštíková (Praha sobě), primátor Bohuslav Svoboda, Alexandra Udženija (oba ODS) a další matadoři pražské politiky, protože je to napůl pražský majetek. Kdyby i toto mělo vyvolávat kontroverze, tak tam nemusím sedět vůbec.

Vy nevidíte střet zájmů v tom, že byste zůstal členem, byť řadovým, ve správní radě kulturní instituce, i s ohledem na své osobní vazby k zakladatelce Medě Mládkové (chtěla, aby Jiří Pospíšil vedl nadaci doživotně), a zároveň byl náměstkem pro kulturu? 

Takhle jsem o tom neuvažoval a nevidím v tom střet zájmů, přiznám se na rovinu. Příjmy od města jsou zlomek rozpočtu nadace, nějakých pět procent. Je to auditovaná instituce a vše musí být transparentní. Tady představa nějaké malé domů není vůbec možná.

Budu muset víc létat

Jak chcete zvládat práci náměstka Prahy a zároveň europoslance? Coby europoslanec, člen výboru pro právní záležitosti, byste měl být nejméně polovinu každého měsíce mimo Prahu. 

I z tohoto důvodu odejdu z pozice předsedy správní rady, protože bych se muzeu nemohl věnovat několik hodin denně jako doposud. Ale k vaší otázce: v Evropském parlamentu je víc poslanců, kteří zároveň mají funkce v komunální politice. Vidím tam v tom překryvu jednoho roku (do nových eurovoleb na jaře 2024, pozn. red.) spíš synergie.

Měl bych mít kromě kultury na starosti životní podmínky zvířat. Pro někoho to může znít srandovně, ale pro mě je to důležité a rád bych toto téma v Praze nastartoval s využitím poznatků a praxe z Evropy. V dnešní online době můžu vést řadu jednání s kolegy a podřízenými na dálku, tak v tom takový problém nevidím.

Je o vás známo, že nerad létáte. Budete schopný vykonávat práci náměstka a zároveň europoslance i s ohledem na to, kolik hodin strávíte přesunem? Z Prahy do Bruselu je to autem devět hodin, do Štrasburku šest.

Je pravda, že nerad létám a raději jezdím autem, ale neznamená to, že nelétám vůbec. Ten rok překryvu budu muset víc létat, samozřejmě.

Opakovaně jste zmínil rok překryvu obou funkcí. Znamená to, že v příštích eurovolbách už nebudete kandidovat a necháte si jen post v Praze? 

O tom teď vůbec neuvažuji, do té doby může čtyřikrát padnout městská rada. Rok je v politice dlouhá doba.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová kritizuje kumulaci funkcí. Kritizuje také Andreje Babiše za to, že nechodí do sněmovny, do práce. Chováte se kumulací funkcí náměstka a europoslance v souladu s principy, které veřejně hlásí šéfka vaší strany?

Tím, že funkce náměstka bude neuvolněná, tedy bezplatná, tak to není v rozporu s principy, které hlásí Piráti. A pokud toto obstojí před Piráty, tak doufám, že to obstojí i před naší paní předsedkyní.

Když vám předsedkyně řekne, že je proti tomu, vzdáte se jedné z funkcí?

Minulý týden jsme spolu měli schůzku, hodinu a půl, velmi konstruktivní. Dotaz, jestli odejdu z funkce europoslance, když jsme se bavili o uspořádání Prahy, vůbec nepadl. Neměl jsem pocit, že je to téma, které chce paní předsedkyně řešit. Ještě se jí na to ale zeptám.

Video: Je věcí každé strany, jestli nominuje trestně stíhaného, řekl Zajíček z ODS (17. 10. 2022)

Zdroj