Platí na něj to, co na ostatní diktátory. Legendární hokejista se ostře pustil do Trumpa, má ho za lháře

před 2 měsíce 64

Zradí kohokoli, když se to jemu osobně bude hodit, prohlásil o bývalém americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi slavný hokejový brankář Dominik Hašek. Podle něj je někdejší šéf Bílého domu největším lhářem dnešního demokratického světa. Olympijský vítěz z Nagana prý nevěří, že Trump chce svými výroky o NATO pouze donutit členské země, aby vydávaly na obranu dvě procenta HDP.

„Trump se prý svými výroky jen snaží donutit členské země NATO, aby vydávaly 2 % HDP na obranu. Pak jim prý neodmítne pomoc, pokud je napadne Rusko. Omyl, Trump spojence zradí bez ohledu na to, kolik na obranu vydávají. Vadí mu NATO jako takové. Stejně jako Putinovi,“ rýpnul si do zastánců Donalda Trumpa politolog Jiří Pehe.

Jeho slova následně podpořil bývalý hokejový brankář Dominik Hašek. „Přesně tak. Ten člověk zradí kohokoli, když se to jemu osobně bude hodit,“ vzkázal na sociální síti X s tím, že o žádná procenta vůbec nejde. „Na největšího lháře dnešního demokratického světa platí pouze to, co platí na ostatní diktátory, včetně Putina. Za nic ho neomlouvat a tvrdě konfrontovat s realitou,“ doplnil na adresu Trumpa slavný hokejista.

Oba naráželi na Trumpova slova, když vzkázal, že pokud země NATO nebudou dávat dost na obranu a napadne je Rusko, Spojené státy pod jeho vedením jim nepřijdou na pomoc. Trump, který se uchází o republikánskou nominaci na prezidenta, se tak v sobotu vyjádřil během předvolební kampaně ve městě Conway v Jižní Karolíně. Někdejší prezident Spojených států dokonce vzkázal, že by v takovém případě Rusko povzbudil, ať si dělá, co chce.

Bílý dům slova Trumpa tvrdě odsoudil. „Povzbuzovat vražedné režimy k invazi do zemí našich nejbližších spojenců je odporné a šílené ⁠– a ohrožuje to americkou národní bezpečnost, globální stabilitu i naši ekonomiku,“ sdělil Bílý dům. Zdůraznil také, že prezident Joe Biden, který se nejspíš s Trumpem v listopadu znovu střetne ve volbách hlavy státu, bude nadále hájit americké bezpečnostní zájmy, místo aby vyzýval k válkám a podporoval pomatený chaos.

Eurokomisař Thierry Breton už v lednu vzpomínal na to, že v roce 2020 Trump na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové řekl, že Evropa v případě vnějšího napadení nemůže počítat s pomocí Spojených států. „Musíte pochopit, že kdyby byla Evropa napadena, nikdy vám nepřijdeme na pomoc,“ citoval ho Breton.

Trump už v letech 2017 až 2021, kdy byl prezidentem, fungování NATO kritizoval a hrozil, že USA alianci opustí. Tvrdě také tlačil na to, aby členské země splnily svůj závazek, že na obranu budou dávat nejméně dvě procenta svého hrubého domácího produktu (HDP).

Této úrovně dlouhodobě nedosahovalo ani Česko, které patřilo ke slabším členům aliance, pokud jde o toto měřítko. Rozpočet na loňský rok počítal s výdaji na obranu ve výši 1,5 procenta HDP, letos by podle plánů ministerstva obrany měl poprvé po letech dosáhnout dvou procent HDP.

Kvůli reálné možnosti, že se Trump znovu stane prezidentem, panují podle agentury Reuters v Evropě obavy, že by tento miliardář a politik mohl ohrozit závazky Spojených států vůči alianci. Značně odlišný postoj než Biden dává Trump také najevo, pokud jde o válku Ruska proti Ukrajině, kde vyzývá k deeskalaci a opakovaně si stěžuje na to, kolik peněz už USA daly na podporu napadené východoevropské země.

Od té doby, co Rusko v únoru 2022 zaútočilo na Ukrajinu, dosáhla americká pomoc Kyjevu zhruba 75 miliard dolarů (1,8 bilionu korun), ostatní země NATO a další partnerské státy daly dohromady přes 100 miliard dolarů (2,3 bilionu korun). Mezi členskými státy NATO dávají USA na obranu v absolutních číslech zdaleka nejvíce a i v poměru k HDP patří k premiantům. Za rok 2022 jejich výdaje podle Světové banky činily 3,5 procenta HDP.

Přečtěte celý článek