Pljuščenko jako hlavní Putinův pochlebovač. Kde se zrodily vzájemné sympatie?

3 měsíce starý 87

Když 39letý Pljuščenko sdílel, jak věří svému prezidentovi, pohoršené čtenáře tohoto názoru neobměkčil ani tím, když dodal: „Každý chce mír a také já ho chci! Pevně doufám, že vše skončí co nejdříve a že jednání přinesou ovoce.“

Jen o pár dní později nemohl chybět na monstrózní akci, kterou hostil moskevský stadion Lužniki. Před stotisícovou návštěvou oslavoval Vladimir Putin výročí anexe Krymu a zároveň tím sbíral podporu pro „speciální operaci“ na Ukrajině.

„Pódium, na němž Putin vystoupil, bylo dekorováno slogany jako ‚Za svět bez nacismu‘ či ‚Za našeho prezidenta‘, a písmeny Z, což je označení, které používají ruští vojáci na Ukrajině,“ shrnula agentura Reuters. Pljuščenko u této velkolepé sešlosti nemohl chybět a mával ruským praporem.

Obdiv a loajálnost ke Kremlu vyjádřil i tím, že se před nedávnem rozhodl uspořádat turné s názvem „Unie šampionů“. Ty největší hvězdy ruského krasobruslení měly na domácí scéně nabídnout divákům umění, o které zbytek světa vinou vyloučení ruských sportovců ze soutěží přichází. Jenže to, co se tvářilo jako ryze sportovní show, se rychle ukázalo být nablýskanou propagandou. I samotní aktéři byli překvapení tím, jak moc do turné promlouvá politika.

Přitom v souvislosti se zákazem ruských sportovců si Pljuščenko stěžoval: „Nemohu držet jazyk za zuby. Jako každý rozumný člověk zastávám názor, že sport se nemá míchat s politikou. Ale FIFA a UEFA vyloučily naše týmy ze svých soutěží poté, co Mezinárodní olympijský výbor vyzval k suspendování našich sportovců ve všech sportech!“

Auto a apartmán jako dárek

Pljuščenkova náklonnost k Vladimiru Putinovi se nezrodila s válkou na Ukrajině. Pljuščenko si nepotřebuje ve složité době, kdy je jakýkoliv nepohodlný názor v Rusku tvrdě trestaný, šplhnout.

Nejvyšší muž režimu byl celebritou z ledu opakovaně označen za přítele. Když v roce 2008 navštívil krasobruslař Prahu, pochlubil se, jak mu materiálně vyjadřuje Putin sympatie a děkuje mu za příkladnou reprezentaci. „Po olympiádě mi dal Vladimir Vladimirovič velké a pěkné auto Land Cruiser a zařízený apartmán v Petrohradě. Často spolu hovoříme. Volá mi i ministr obrany a další politici,“ citoval Pljuščenkův výstup web iDnes.cz. Tyto hodnotné dary dostal za zlato, které přivezl z olympijských her v Turíně.

Mimochodem v tomto období prokázal, že není jen pouhým sportovcem, jehož názory se politickým představitelům hodí. Vstoupil do politiky za prokremelskou sociálně demokratickou stranu s názvem Spravedlivé Rusko. Konkrétně zasedl do zákonodárného sboru Petrohradu. Nevydržel do konce mandátu, ale i tak si vytvořil spoustu vazeb na vlivné lidi.

Nespravedlnost ve Vancouveru a lichotky

Musel totiž věnovat pozornost projektu, který byl pro Putina extrémně důležitý z hlediska prezentace Ruska před zbytkem planety. Pljuščenko pomáhal s přípravami olympijských her v Soči, na kterých ještě závodil. Ovšem po zisku zlata v týmové soutěži se zranil a ukončil kariéru.

To z akce pod pěti kruhy ve Vancouveru o čtyři roky dříve přivezl i individuální medaili. Nebyl to ten nejhodnotnější kov, ale stříbro, což Rusko neslo těžce. Pljuščenko totiž vystřihl technicky náročnější jízdu než Evan Lysacek. Přesto od rozhodčích dostal vyšší známky Američan a vyhrál. Nespravedlnost tehdy cítil i Putin.

„Vaše medaile má cenu zlata. Všichni ruští fanoušci krasobruslení obdivují vaši brilantnost, opravdovou bojovnost, odvahu a vůli vyhrávat.“ Pljuščenko tuto pochvalu oplatil tím, že Putina označil za „vynikajícího člověka“, kterého svojí optikou považuje za cara.

Nebylo překvapením, že se v roce 2017 přidal k hnutí založeném jedním z nejlepších hokejistů historie NHL Alexandrem Ovečkinem. Neslo název PutinTeam a za cíl si kladlo udržet Putina v prezidentském křesle. S manželkou Janou Rudkovskou Pljuščenko rovněž předloni podpořil nakonec úspěšnou změnu v ústavě, díky které může být Putin u moci až do roku 2036. To mu mimochodem bude 84 let.

Po všem zmíněném není šokující, že se Pljuščenko neotočil k Putinovi po začátku války zády a naopak mu pochlebuje. Na druhou stranu se nelze divit, že v očích zahraničních fanoušků kdysi výborný krasobruslař – mimochodem trojnásobný mistr světa – nezadržitelně padá.

Zdroj