Plošné bezpečnostní kontroly na Pražském hradě končí, otevře se část Jeleního příkopu

5 měsíce starý 8

Kontroly na vstupech do Pražského hradu byly zavedeny v létě 2016. Podle kritiků byla opatření zbytečná. Hrad opatření hájil potřebou zajistit bezpečí turistů. „Po vyhodnocení aktuální bezpečnostní situace a v souvislosti s posilováním kamerového systému a dalších prvků ochrany se na Pražském hradě ruší plošné bezpečnostní kontroly při vstupech do areálu,“ zdůvodnila úterní rozhodnutí Kancelář prezidenta republiky.

Kancelář zároveň odmítla, že by změna snížila kvalitu ochrany Hradu a jeho návštěvníků. Vstupy do areálu jsou podle ní vybaveny bezpečnostními technickými prostředky a střeží je policie a Hradní stráž. „Příslušníci Policie České republiky jsou i nadále oprávněni vyzvat návštěvníky, aby se podrobili namátkové osobní bezpečnostní prohlídce. Příslušník Policie České republiky má právo zamezit ve vstupu do Pražského hradu s předměty, jejichž vnášení je podle platného návštěvního řádu zakázáno,“ uvedla Kancelář.

Areál Pražského hradu je od podzimu uzavřen kvůli protipandemickým opatřením. Od pátku se ale pro veřejnost otevřou Královská zahrada a Jižní zahrady, do kterých je možné vstupovat od Belvederu, respektive od Opyše. Celý areál bude otevřen až za příznivější epidemické situace. I poté budou plošné kontroly zrušeny. „Ano, počítáme dál s režimem zrušených plošných kontrol,“ řekl Ovčáček.

Kontroly u vstupů vyvolaly v létě 2016 kritiku, protože především zpočátku se před Hradem tvořily dlouhé fronty. Lidé museli projít bezpečnostními rámy a policisté jim kontrolovali i zavazadla.

Zdroj