Plynovod Eugal je hotov. Přepravovat bude i ruský plyn z dokončovaného Nord Streamu 2

3 měsíce starý 4

Plynovod Eugal je hotov. Přepravovat bude i ruský plyn z dokončovaného Nord Streamu 2

"Evropský plynovod Eugal dosáhl své plné transportní kapacity se dvěma linkami a kompresorovou stanicí," píše se na internetových stránkách projektu.

Plynovod dlouhý zhruba 480 kilometrů vede z města Ludmin na pobřeží Baltského moře do Deutschneudorfu na německo-české hranici. Eugal se napojuje na plynovod Capacity4Gas, který vede přes Ústecký a Plzeňský kraj. Provoz tohoto plynovodu začátkem roku zahájila společnost NET4GAS.

Eugal by měl přepravovat ruský plyn z plynovodu Nord Stream 2, který ještě není hotov. Eugal je ale napojen také na další potrubí, například severoevropský plynovod NEL, upozornila agentura DPA.

Proti projektu Nord Stream 2 se stavějí Spojené státy, podle ruské plynárenské společnosti Gazprom však bude plynovod letos určitě dokončen. Podle posledních informací je hotov asi z 95 procent.

Nord Stream 2 má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. Spojené státy svůj negativní postoj k plynovodu zdůvodňují obavou z přílišné závislosti Evropy na ruském plynu. Kritici Washingtonu však tvrdí, že jeho cílem je zajistit v Evropě odbyt dražšímu zkapalněnému zemnímu plynu z USA.

Zdroj