Pnutí ve vládě pokračuje. Fiala svolal jednání, bude se řešit Dvořák i společná pozice koalice

před 2 týdny 37

Strany koalice se neshodují na tom, zda jmenovat vládního koordinátora pro euro, proti jsou občanští demokraté. Dvořák v pondělí jmenoval svým zmocněncem pro vstup do evropského mechanismu směnných kurzů ERM II a přijetí eura ekonoma Petra Zahradníka. Představitelé koaličních stran se shodují na tom, že formálně jde o ministrova poradce.

ČTĚTE TAKÉ: Další faul od STAN, říká Zdechovský. O zmocněnci pro euro se vláda dozvěděla přes internet

„Premiér svolal na základě žádosti jedné z koaličních stran v reakci na jednostranný krok ministra Dvořáka koaliční ‚dohodovací a smírčí jednání',“ sdělila Ješátková.

Krok podporují také lidovci. „Ministr Dvořák obsadil pozici svého poradce pro přijetí eura, nikoliv však pozici vládního zmocněnce. Tento krok byl bez jakékoliv komunikace v koalici. Jako lidovci tedy podporujeme dohadovací řízení, ale především hledání společného racionálního postupu na úrovni celé vlády,“ napsal předseda KDU-ČSL Marian Jurečka na sociální síti X.

Podrobnosti o dohodovacím řízení obsahuje koaliční smlouva mezi Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a koalicí Pirátů se STAN. S jeho využitím se počítá u přípravy zásadních návrhů, ale také při hledání společného postupu koalice v případě, že některou otázku dostatečně neřeší programové prohlášení či koaliční smlouva. V dohodovacím či smírčím řízení se mají řešit i případné rozpory vyplývající z koaliční smlouvy. Dohodovací jednání se vede na úrovni K15, kterou tvoří předsedové a dva další zástupci každé strany.

Hlavní agendou nového zmocněnce má být podle Dvořáka zapojení do expertní diskuse o plnění takzvaných maastrichtských kritérií a budoucím přijetí společné evropské měny, monitoring a analýza ekonomické stránky vstupu do eurozóny. Spolupracovat bude Zahradník také na připomínkování materiálů mířících do vlády.

Přečtěte celý článek