Po duhové královně Alžbětě zůstal šatník nedozírné hodnoty. Co se s ním nyní stane?

4 měsíce starý 43

Pomněnkově modrá, zelená, zářivě růžová, pistáciová nebo rumělková. Barvy, které dámy v letech volí výjimečně, královna Alžběta II. milovala. Dokonce se jí přezdívalo „duhová královna“.

„Styl královny Alžběty byl poněkud konzervativní, ale zároveň originální, upoutala obzvlášť pestrou škálou barev, kterými často vyjadřovala i svůj názor,“ vysvětluje stylistka Nikola Marková.

Šatník jejího veličenstva čítá tisíce modelů, doplňků a šperků. Co s nimi teď bude? Podle odborníků, které jsme oslovili, se u těch ikonických, s historickou hodnotou, nedá čekat ani prodej, ani aukce. „Myslím, že královská rodina s tím nebude spěchat a budeme se to postupně dovídat,“ odhaduje bývalý vedoucí hradního protokolu Miroslav Sklenář.

Už teď jsou šaty a doplňky královny archivovány a uloženy v Buckinghamském paláci a při výjimečných příležitostech byly k vidění, jako například při výročí korunovace. Zvláštní zacházení se dá očekávat u šperků, ty nepatřily královně, ale koruně, dědí se z generace na generaci a už teď mezi členkami rodiny putují. „Část rozdělí zřejmě královna choť Camilla mezi příbuzenstvo a část se bude půjčovat,“ dodává Sklenář.

Princezna z Walesu Kate tak na pohřeb vynesla vzácný náhrdelník, který už jsme mohli vidět i na princezně Dianě. Královna s ním oslnila při návštěvě Bangladéše v roce 1983. Ostatně právě státní návštěvy byly pro Alžbětu druhou příležitostí, jak vzdát dané zemi hold.

Zdroj