Po dvou letech se otvírá České Švýcarsko. Láká na vyjížďku lodí či Niagáru na špagát

3 měsíce starý 117

Mezi nejznámější a nejoblíbenější atrakce v Českém Švýcarsku patří jízdy na lodičkách ve zdejších soutěskách. Lidé sem na ně podle převozníka Michala Fígra během sezóny míří takřka nepřetržitě. „Jezdí se vždy od půl deváté do šesti do večera, poslední lodička vyjíždí v půl šesté.“

Hlubokými kaňony řeky Kamenice ve Hřensku se na lodičkách svezou ročně desítky tisíc turistů. A Michal Fígr upozorňuje, že pro všechny platí stejná bezpečnostní pravidla: „Na lodičce je důležitý dbát pokynů zejména převozníka, nestrkat ručičky přes hranu lodičky.“ A protože do Českého Švýcarska jezdí turisté ze všech koutů světa, musí prý výklad přizpůsobit i cizincům. „Výklad poskytujeme v češtině, v němčině a v závislostech na znalostech převozníka i v jiných jazycích.“

V pořadu Prima Česko jste mohli vidět i velmi oblíbenou atrakci v kilometr dlouhé Edmundově soutěsce – automatický vodopád ovládaný špagátem. Převozník u něj zastaví a zatáhne za lano. Pár chvilek na to ze skály teče proud vody. S nadsázkou ho zde nazývají Niagárským vodopádem. „My se snažíme investovat do soutěsek, do zkrášlování a přístupových cest, aby se tyto soutěsky staly líbeznější, líbivější. A tím je naplňován i duch národního parku, že sem přijíždí stále více a více lidí,“ říká starosta Hřenska Zdeněk Pánek.

A kdo má rád romantiku a pohádkové scenérie, neměl by vynechat ani soutok řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, kde dobrovolníci opravují historický Dolský mlýn. Do řeky Kamenice pak rybáři pravidelně vysazují plůdky lososa obecného, aby jeho populaci alespoň částečně obnovili. Ale pozor, chytání ryb v národním parku je přísně zakázané.

Nejkrásnějším přírodním klenotem Českého Švýcarska je jednoznačně pískovcová Pravčická brána, největší přirozená skalní brána v Evropě. Úchvatné výhledy na Jetřichovické skalní město a exotickou krajinu Českého Švýcarska zase nabízí nově opravená Mariina vyhlídka.

Na turisty se v Českém Švýcarsku těší po dvou promarněných sezónách. Otevřít se nedalo kvůli pandemii covidu. „Po dvou letech, kdy to nestálo za nic, jsme připraveni. Teď jenom čekáme na lepší počasí,“ hlásí zdejší stánkař Dan Pýcha.

České Švýcarsko se rozkládá na ploše pouhých 80 km čtverečních. Nepatří tedy k těm největším, návštěvníkům to ovšem podle Tomáše Salova, mluvčího Národního Parku, ani v nejmenším nevadí. „Přestože je takto malý, tak má značnou návštěvnost, za sezonu nám sem přijde 750 tisíc lidí, kteří nám vygenerují asi 1,5 milionu návštěv. Při této návštěvnické hustotě je potřeba dbát na pravidla, abychom se sem všichni vešli,“ zdůrazňuje.

Pravidla platí především pro ty, kteří přijedou autem. Parkování mimo vyhrazená místa tu společně s vandalismem patří k nejčastějším prohřeškům. A paní Marcela, která obsluhuje zdejší parkoviště, upozorňuje: „Dá se platit jenom hotově, korunami nebo eury, a stojí 150 korun na den nebo šest euro."

A komu by náhodou bylo České Švýcarsko malé, může se projít až k našim německým sousedům do Saského Švýcarska. Z výšky stolové hory Zirkelstein uvidíte Národní parky jako na dlani.

Zdroj