Po Jabulanim nebo Brazuce přichází Al Rihla. Čím se míč pro MS liší od předchůdců?

4 měsíce starý 25

Mezinárodní fotbalová federace FIFA ve středu představila míč, s nímž se na přelomu listopadu a prosince odehraje v Kataru mistrovství světa. Míč s názvem Al Rihla (v překladu z arabštiny Cesta), který zdobí modré a žlutočervené pruhy, má být nejrychlejší v historii. Na trh bude uveden 12. dubna.

„Fotbal se neustále zrychluje, takže přesnost a letová stabilita míče jsou čím dál důležitější,“ citovala agentura SID ředitelku firmy Adidas pro design Franzisku Löffelmannovou. „Nový design umožní míči udržet během letu mnohem vyšší rychlost. Půjde o nejrychlejší a nejpřesnější míč v historii,“ podotkla Löffelmannová. Míč prošel i testy v aerodynamické tunelu.

Podoba míče je inspirována kulturou, architekturou, tradičními arabskými plachetnicemi a vlajkou Kataru. Jedno procento z prodeje získá charitativní fotbalové hnutí Common Goal.

Al Rihla je nástupcem míče Telstar 18, s nímž se hrálo před čtyřmi lety v Rusku. Během světového šampionátu v Brazílii 2014 měli hráči k dispozici míč s názvem Brazuca, v roce 2010 v JAR byl oficiálním míčem Jabulani. Na „mundialu“ v roce 2006 v Německu se hrálo s balonem Teamgeist. Pokud se nějaký míč stal v České republice prakticky legendárním, pak je to Roteiro. Ten se neobjevil na světové akci, ale na Euru 2004, na kterém tuzemská reprezentace došla až do semifinále.

Mistrovství světa v Kataru se uskuteční od 21. listopadu do 18. prosince.

Zdroj