Po nákaze aljašskými neštovicemi zemřel muž. Co nové onemocnění způsobuje a jak se šíří?

před 2 měsíce 61

Jsou aljašské neštovice podobné klasickým?

Aljašské neštovice, známé jako AKPV, patří do rodu ortopoxvirů. Mezi další takové viry patří kravské, opičí a pravé neštovice, tedy jedna z nejsmrtelnějších nemocí, která ale byla vymýcena, informuje web Daily Mail.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Revoluční vynález mladíka může pomoci lidem s Alzheimerem. Vytvořil ho kvůli nemocné babičce

Předpokládá se, že virus šíří malí hlodavci, jako jsou hraboši a norníci, jejichž prostřednictvím se dostanou na člověka. Aljašské ministerstvo zdravotnictví varovalo, že domácí zvířata, jako jsou kočky a psi, „mohou také hrát roli při šíření viru“.

Jaké jsou příznaky?

Mezi příznaky aljašských neštovic patří kožní léze, zduření lymfatických uzlin a bolesti kloubů a svalů. Podobné příznaky se vyskytují také u opičích neštovic. Většina ze sedmi známých případů nakažených si původně myslela, že je kousl pavouk nebo hmyz.

Muž, který zemřel, si prý poprvé všiml červené boule v podpaží v září 2023 a po návštěvě pohotovosti mu byla předepsána antibiotika. Jeho příznaky se ale zhoršovaly. Pociťoval únavu a bolesti v podpaží a rameni, a proto byl v listopadu hospitalizován. Lékaři si poté všimli, že má na různých částech těla „čtyři menší léze podobné neštovicím“. Nastaly však další komplikace, které vyústily v selhání ledvin a koncem ledna zemřel.

„Pokud se vyskytne nějaká série nebo jednotlivé příznaky, které odpovídají definici tohoto případu, a nemáte žádnou jinou známou příčinu nebo není známo žádné onemocnění, které by k těmto příznakům přispívalo, pak by lidé měli navštívit lékaře, který může provést další posouzení a nějaké testy,“ řekla podle webu CNN Julie Rogersová, epidemioložka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.

Vir se šíří mezi lidmi?

Vědci si zatím nejsou jisti, jak přesně se virus aljašských neštovic šíří, ale důkazy prý naznačují, že jde o zoonózu, tedy nemoc, která se přenáší ze zvířat na člověka. Přenos z člověka na člověka zatím nebyl zaznamenán.

Bylo však prokázáno, že jiné viry ze stejného rodu, včetně pravých a opičích neštovic, se přenášejí přímým kontaktem s nakaženými lidmi.

Muž, který aljašským neštovicím podlehl, se zřejmě nakazil poté, co ho poškrábala toulavá kočka. „Je pravděpodobné, že virus je na Aljašce rozšířen mezi drobnými savci a že se u lidí vyskytlo více infekcí, které však nebyly identifikovány,“ uvedly aljašské úřady.

Při odběru vzorků z drobných savců v letech 2020 a 2021 ve Fairbanks North Star Borough na Aljašce - kde se vyskytlo všech šest dalších případů nákazy virem - byly zjištěny stopy viru Alaskapox u norníků rudých.

Jak je vir smrtelný?

Je to první zaznamenaný případ nákazy aljašskými neštovicemi, který vedl k hospitalizaci a úmrtí. Lékaři poznamenali, že muž měl oslabenou imunitu a podstupoval léčbu rakoviny, což ho vystavovalo vyššímu riziku závažného onemocnění. Lékaři podotkli, že jeho anamnéza mohla přispět ke komplikacím a následnému úmrtí.

U ostatních šesti pacientů to byla lehká onemocnění, která po několika týdnech sama odezněla.

Co dělat, aby se nákaza nešířila?

Odborníci doporučili těm, u nichž se objeví léze, aby se jich nedotýkali a udržovali je v suchu a zakryté obvazy.

Mezi další klíčová doporučení patřilo dodržování hygieny rukou a vyhýbání se sdílení oblečení s ostatními. Lidé, kteří jsou v pravidelném kontaktu s volně žijícími živočichy, by měli dbát zvýšené opatrnosti a používat ochranné pomůcky.

Omezuje se onemocnění na Aljašku?

Mimo Aljašku nebyl zatím hlášen žádný případ onemocnění, což naznačuje, že by se nákaza mohla vyskytovat pouze v tomto regionu. Smrtelný případ je však prvním, který byl hlášen na poloostrově Kenai na jihu státu, což může znamenat, že se na Aljašce virus rozšířil ve větší míře. „Je velmi pravděpodobné, že tento virus se na Aljašce vyskytuje již stovky, ne-li tisíce let,“ popsal Joe McLaughlin, státní epidemiolog a vedoucí aljašské sekce epidemiologie na aljašském ministerstvu zdravotnictví.

Vzhledem k tomu, že se zvířata, která mohou vir přenášet, vyskytují i v okolních státech, mohlo by se onemocnění rozšířit například do Kanady, případně dalších států. Vědci se obávají, že vir je mezi zvířaty rozšířen více, než se dosud předpokládalo. „Probíhají další testy na zvířatech, abychom lépe porozuměli rozšíření viru v populacích zvířat na Aljašce,“ uvedli.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zákaz HHC? První ve vězení skončí uživatelé, ne prodejci. Hrozí jim i několik let, říká expert

Přečtěte celý článek