Po nejisté sezoně je Salač největší senzací Moto2. Teď už mu chybí jen vítězství

6 měsíce starý 10

 Gresini Racing

Jen šest desetin sekundy dělilo v neděli 21letého závodníka od toho, aby se triumfem ve Velké ceně Francie prostřední kategorie MS zapsal mezi legendy československého a českého motocyklového sportu. Na vítězství v Grand Prix zatím dosáhli jen František Šťastný, Lukáš Pešek a Karel Abraham.

Ve Velké ceně Francie třídy Moto2 Salač obsadil po statečném boji druhé místo. I když byl lídr šampionátu Toni Arbolino nad jeho síly, zářil jezdec týmu QJmotor Gresini Racing štěstím.

"Tohle byl asi nejúžasnější závod v mé kariéře a děkuji všem, co za mnou stojí. Užil jsem si každé kolo a neměl žádný problém," řekl v cíli.

Hlavou mu v té chvíli určitě proběhly všechny patálie, které v posledním roce a půl prožil. "Loni to byl těžký rok. Nevěděl jsem, jestli budu moci letos pokračovat. Děkuji ale Nadie a všem v týmu, že mi dali šanci," připomněl ne zrovna ideální debutový ročník v Moto2, po němž mu ale šéfka stáje Gresini Nadia Padovaniová umožnila pokračovat v jejích barvách i další sezonu.

Aby těch problémů nebylo málo, Salače trápila bolest v pravém předloktí. Té se definitivně zbavil až před víkendovým kláním na okruhu Bugatti v Le Mans.

Milovaný francouzský okruh

Zdravotní úleva přišla v pravý čas, protože na francouzské trati to rodák z Mladé Boleslavi umí. Právě zde v roce 2021 poprvé vystoupal na stupně vítězů, když byl druhý v závodě Moto3. Tehdy ho od prvního místa dělilo 2,3 sekundy.

Loni si mohl o podobných úspěších nechat dlouho jen zdát. Na nové silnější motorce ho trápily hlavně starty, po nichž se musel složitě probíjet kupředu. V první polovině sezony nasbíral jen osm bodů a mnozí fanoušci nad ním lámali hůl.

Pak ale přišlo oživení a dalších 37 bodů. Největší úspěch si připsal v Thajsku, kde v šíleném závodě na mokru plném pádů "ukočíroval" svoji motorku a dojel druhý. Sice to byla zkrácená Velká cena s polovičním přídělem bodů, ale i tak bylo co slavit. Mimochodem, i tehdy ho porazil jen Ital Arbolino.

Tuto neděli to byl v Le Mans úplně jiný příběh. Krásný slunečný den přivábil na jubilejní tisící závod historie světového šampionátu rekordní návštěvu a po restartu Grand Prix Salač neomylně zamířil do nejlepší trojice.

Když pak z vedoucí dvojice odpadl španělský jezdec Pedro Acosta, začal se motocyklista v modro-červených barvách Gresini pomalu, ale jistě přibližovat k lídrovi závodu.

Právě svojí rychlostí přetavenou v pravidelně špičkové časy Salač upoutal pozornost fanoušků i komentátorů oficiálního přenosu závodu. "Salač je největší senzací letošní sezony Moto2," letělo éterem k anglicky mluvícím divákům po celém světě.

Pneumatika vydržela, mohlo se slavit

Salač označil nedělní závod jako nejlepší ve své dosavadní kariéře. Už proto, že na rozdíl od thajského Buriramu dokázal dojet druhý za standardních podmínek a na pneumatikách bez vzorku.

"Z loňského roku už jedno druhé místo mám, ale to bylo na vodě a s dnešním závodem se to vůbec nedá srovnávat. Tohle je první stříbro na suchu a myslím, že na letošní Le Mans budu dlouho vzpomínat," prohlásil čtvrtý muž průběžného pořadí světového šampionátu.

"Obával jsem se sice degradace zadní pneumatiky, ale vzhledem ke zkrácenému závodu to guma vydržela," dodal Salač ke stavu svých pneumatik Dunlop s odkazem na pád krátce po prvním startu, po němž následovalo přerušení a zkrácený závod na 14 kol.

Další šanci postavit se na nejvyšší stupínek bude mít po téměř měsíční pauze 11. června v italském Mugellu.

Zdroj