Po pádu historického letadla na dům při leteckém dni v Chebu zemřel pilot, jeden člověk je lehce zraněný

1 měsíc starý 85

Po nedělním pádu letadla na dům při leteckém dni v Chebu zemřel pilot. Jeden člověk utrpěl lehké zranění, řekl mluvčí záchranné služby Radek Hes. Hasiči uvedli, že letoun se zřítil na hranici pole a rodinného domu. Šlo o historické letadlo Hawker Hurricane Mk.IV., poslední letuschopný stroj této verze na světě, řekl mluvčí leteckého dne Jiří Poór. Letecký den byl ukončen, lidé odjíždějí.

Aktualizováno Cheb 16:50 14. srpna 2022

Hawker Hurricane | Foto: PA Images | Zdroj: Reuters

Letadlo narazilo do domu v 15.30. Na místo záchranná služba vypravila tři vozidla i vrtulník. Pilot utrpěl smrtelná zranění. Jednoho člověka ošetřili záchranáři na místě. Policie na twitteru uvedla, že letadlo se zřítilo v části Podhrad.

„Byl jsem asi sto metrů od toho, fotil jsem. Najednou letadlo udělalo divný zvuk a šlo do loopingu. Spadlo na dům, místní říkali, že to je rozvodna. Byla to taková tupá rána, ne výbuch jako ve filmu. Vzápětí se začali sbíhat lidé,“ popsal pro Radiožurnál svědek nehody stomatolog Roman Šmucler. 

Pád letadla v Chebu. Chtěl jsem si nafilmovat krásné letadlo, natočil jsem smrt, bohužel. Hodně sil všem pozůstalým. pic.twitter.com/KiRLOIjMzY

— Roman Šmucler (@smucler) August 14, 2022

Nehoda se stala mimo areál letiště. Po havárii organizátoři akci hned ukončili. Většina návštěvníků prostor letiště v klidu opustila, na místě zůstává posledních pár lidí. „Lidé opravdu koordinovaně opustili areál. Nastupují do aut nebo jsou odváženi autobusy,“ řekl Poór. Policie a organizátoři nyní zjišťují okolnosti a příčinu nehody.

K nehodě se vyjádřil i majitel historického letadla Ivo Lukačovič. „Je mi to moc líto. Byl to takový náš dětský sen. Vůbec nevím, co teď dělat,“ napsal na svůj twitter

Hawker Hurricane Mk.IV. létal za druhé světové války ve službách britské Royal Air Force (RAF). Na chebské přehlídce se představil poslední letuschopný stroj ve verzi Mk.IV na světě.

The Hawker Hurricane crashed at the Cheb Airshow in the Czech Republic. The pilot died.

16:26 – 14. 08. 2022

1

Nehody při leteckých dnech či různých přehlídkách nebývají časté, přesto se občas stávají. V některých případech i s tragickými následky. V roce 2018 spadla replika historického letadla při leteckém dni na letišti u Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku. Při havárii zahynul dvaasedmdesátiletý pilot.

V červnu 2016 se na nymburském letišti při leteckém dni zřítilo ultralehké letadlo, oba členové posádky zahynuli. O měsíc později havaroval na letišti v Plasích na Plzeňsku větroň, který se účastnil sletu historických kluzáků; pilot vyvázl jen se zraněním nohy.

Závody letecké akrobacie v Kroměříži se v červenci 2014 staly osudnými pilotovi malého letadla, které po pádu začalo hořet. V červnu 2006 se na European veteran show v Hradci Králové zřítil historický dvouplošník Tiger Month; nikdo nebyl zraněn. Bez následků se v září 2005 obešla také havárie čtyřmetrového bezpilotního letounu Sojka, který se účastnil přehlídky Dny NATO v Mošnově.

apa, ĆTK

Zdroj