Po rakovině se kvůli covidu vrátila do práce. Zdravotní sestra oceněná prezidentem bude sloužit i na Silvestra

2 měsíce starý 13

Spoustu let byla zvyklá o vánočních svátcích pracovat. Teď už je zdravotní sestra Jana Březinová z Ústí nad Orlicí v důchodovém věku a má za sebou rakovinu plic. Přesto se v době pandemie rozhodla pomáhat svým kolegům na interně v litomyšlské nemocnici. A to i přes počáteční nesouhlas své rodiny. S rozhodnutím své matky se ale děti nakonec smířily.

Audio Litomyšl 14:08 24. prosince 2020

Oceněná sestra Jana Březinová ve službě s kolegy kardiology z nemocnice | Zdroj: archiv Jany Březinové

„Nyní už jsem úplně klidný. Covid měla se středním průběhem. Ačkoli kdo ví, ona vždycky říká, že jí je dobře. Ale znamená to, že je na nějaký čas imunní,” říká syn oceněné zdravotní sestry David Šakar. Jana Březinová tráví vánoční svátky u své dcery.

Výjimečné osobnosti roku 2020. Poslechněte si příběh zdravotní sestry Jany Březinové

Tento rok ji ale čeká další směna. „Vrátím se 28. prosince, protože mám na starosti ještě nemocnou sestru, takže ji musím pěkně zajistit. A pak na konci roku sloužím, takže si užiju Silvestra v nemocnici,” popsala.

S přípravami na Vánoce si paní Březinová nedělala těžkou hlavu. „Tohle už spoustu let nedělám. A vždycky říkám, že můj byt je ‚Vánocprostý’. Patnáct let jsem sloužila noc o Štědrém dnu, tak jsem se naučila, aby děvčata mohla být s rodinami. Vánoce mě tak nějak míjejí,” řekla.

Vzhledem ke svému věku i zdravotnímu stavu bere sestra Březinová už mnohem méně směn než dřív. Přesto je ale pro nemocnici velkým přínosem.

Oceněná sestra Jana Březinová ve službě | Zdroj: archiv Jany Březinové

„Samozřejmě je to kolegyně, která za roky práce ve zdravotnictví nasbírala mnoho zkušeností. Dovede udělat hodně práce i za lékaře. Má zdravý zdravotnický čuch na problém u pacienta, který nevypadá, ale je v těžkém stavu. Dovede odhadnout danou situaci,” uvedl její dlouholetý kolega, kamarád a lékař David Špinler.

‚Jsem na ni pyšný’

Rodina je patřičně pyšná. „Pro většinu jsou jejich rodiče hrdinové. Navíc mám mamku, která je veřejně uznaná. Popravdě nedělala během první vlny ani teď nic jiného, než co dělala celý život. A co celý život dělají tisíce zdravotních sester. Jsem na ni pyšný,” řekl její syn David.

Ocenění beru jako uznání její celoživotní práce a také uznání práce nelékařského personálu ve zdravotnictví,” dodal.

Vyznamenání od prezidenta získala Jana Březinová na konci října. Samotnou medaili Za hrdinství ještě v rukou nemá, protože slavnostní předávání je zatím přesunuté na příští rok.

Barbora Soukupová

Zdroj