Páteční sebevražedný pumový útok ve studentském vzdělávacím centru v Kábulu si vyžádal 35 mrtvých a 82 zraněných, informovala agentura AFP s odvoláním na zástupce asistenční mise OSN v Afghánistánu. Předchozí bilance byla 20 mrtvých. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Oběťmi jsou především dospívající děti, většinou dívky, které nanečisto skládaly přijímací zkoušky na vysoké školy.

Kábul 12:15 1. října 2022

Okolí nemocnice v Kábulu po sebevražedném útoku na školu v západní části města | Foto: Sayed Ramin | Zdroj: Reuters

Vzdělávací centrum se nachází v západní části Kábulu, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem pro radikální organizaci Islámský stát.

Nejnovější útok spáchal neznámý sebevražedný atentátník mužského pohlaví. „Bylo nás (v sále) asi 600 studentů,“ vypověděl AFP v nemocnici jeden ze svědků. Chlapci seděli v zadních řadách a dívky vepředu, tedy blíže dveřím, kterými útočník vešel.

„Útoky na vzdělávání Hazárů a šíitů musí skončit. Zastavte útoky na budoucnost Afghánistánu, zastavte mezinárodní zločiny,“ reagoval na twitteru zvláštní zpravodaj OSN pro Afghánistán Richard Bennett.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Rusové podle Ukrajinců zadrželi ředitele Záporožské jaderné elektrárny. Odvezli jej na neznámé místo

  2. Po sebevražedném útoku ve škole v Kábulu je už nejméně 35 mrtvých. Oběti jsou především dívky

  3. ONLINE: Druhé kolo senátních voleb se blíží ke konci. Okrsky hlásí nízkou účast, výjimkou je Jihlava

  4. Věda pro děti: Umí krokodýl vypláznout jazyk?

  5. Typický souboj pravice a levice i násilím doprovázená kampaň. Brazílie se chystá zvolit nového prezidenta

  6. Hluchoslepý šampion v pojídání chilli papriček: Říkají mi, že vyhrávám, protože nevidím, co dávám do pusy

Aktuální témata

Komunální volby 2022, Senátní volby 2022, Webbův teleskop, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Opičí neštovice, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Cena benzinu, MS fotbal 2022, Українське Радіо & Подкаст, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Prezidentské volby 2023, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Petra Kvitová, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Inflace, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme