Tři nepálští horští průvodci se pohřešují po středečním sesuvu laviny mezi základním táborem a prvním ze čtyř výškových táborů na svahu nejvyšší hory světa Mount Everestu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nepálské úřady.

Káthmándú 14:54 12. dubna 2023

Trojice nepálských průvodců nesla lezeckou výstroj pro své klienty cestou vedoucí po jihovýchodním hřebenu Everestu. | Foto: Monika Deupala | Zdroj: Reuters

Trojice nepálských průvodců nesla lezeckou výstroj pro své klienty cestou vedoucí po jihovýchodním hřebenu Everestu, kterou expedice využívají k výstupu na vrchol nejčastěji. Lavina Nepálce smetla do 50 metrů hluboké trhliny.

Nepálský šerpa Rita už pošestadvacáté zdolal nejvyšší horu světa, překonal vlastní rekord

Číst článek

„Stále shromažďujeme podrobnosti, ale víme, že je ráno zasáhla masa sněhu a zmizeli v trhlině,“ uvedlo nepálské ministerstvo cestovního ruchu.

Základní tábor, který se v hlavní lezecké sezoně mezi březnem a květnem proměňuje ve stanové městečko, se nachází ve výšce 5350 metrů nad mořem. Cesta do prvního výškového tábora vede přes zrádný ledopád Khumbu.

Neštěstí je na Mount Everestu první v letošní lezecké sezoně, během níž se o zdolání nejvyšší hory světa pokoušejí stovky zahraničních a nepálských horolezců. Horu vysokou 8489 metrů jako první zdolali Novozélanďan Edmund Hillary a jeho kolega Šerpa Tenzing Norkej v roce 1953. Od té doby se na vrchol dostaly tisíce lezců, asi 300 jich na svahu Everestu zahynulo.

K pátrání po pohřešovaných Nepálcích byly vyslány vrtulníky i pozemní tým záchranářů, zatím se jim ale nepodařilo je lokalizovat, uvedly nepálské úřady.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Nové sousoší v Orlové vytvoří obří kusy pískovce. Při jejich lámání museli využít mimořádných postupů

  2. Babiš půjde znovu před soud. Šaroch nesouhlasí se zproštěním a podal odvolání v kauze Čapí hnízdo

  3. Írán využil zemětřesení k dodávce zbraní do Sýrie. S humanitární pomocí přišly i raketové systémy

  4. Vláda schválila snížení minimálního počtu poboček pošty o 300 na 2900. Konkrétní místa může změnit

  5. Po sesuvu laviny na Mount Everestu se pohřešují tři nepálští horští průvodci, nesli klientům výstroj

  6. ‚Jména z právnické první ligy.‘ Prezident Pavel navrhne na ústavní soudce Baxu a Zemanovou

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme