Po silném otřesu v dole na jihu Polska se pohřešuje deset dělníků

3 měsíce starý 134

Otřes spojený s prudkým únikem metanu nastal v polském dole v 03:40 v hloubce asi 900 metrů. „V okolí nehody bylo 52 pracovníků, 42 jich vyšlo (z dolu) vlastními silami,“ uvedla společnost Jastrzembska Spólka Wenglowa, která důl vlastní.

Podle firmy není s deseti horníky žádné spojení. „V dole zasahují tři desítky záchranářů,“ řekl agentuře PAP mluvčí JSW Slawomir Starzyński.

Stejné společnosti patří také černouhelný důl Pniówek na jihu Polska, kde po středečním výbuchu metanu přišlo o život pět lidí a dalších sedm se pohřešuje. Záchranou operaci firma v pátek ukončila s tím, že oblast, kde zůstalo pět báňských záchranářů a dva horníci, je příliš nebezpečná a vyslání dalších týmů by bylo nezodpovědné. 

V roce 2018 přišlo v dole Zofiówka o život pět horníků, připomíná agentura AFP.

V dole v ruské Orenburské oblasti zemřeli lidé

Tři lidé přišli o život při výbuchu v dole na měď v Orenburské oblasti v ruském Povolží.  „Při provádění detonačních prací pod zemí došlo předčasně k výbuchu. V šachtě bylo 91 lidí, 88 z nich samo vyšlo na povrch,“ řekl agentuře TASS nejmenovaný zdroj z řad záchranářů.

TASS rovněž s odvoláním na důlní společnost GOK uvedl, že se těla tří pracovníků našla bez známek života v hloubce 1205 metrů. Na místě nyní pracují důlní záchranáři.

Důlní neštěstí nejsou v Rusku výjimečná. Hlavní příčinou tragédií bývá zastaralý technický stav zařízení na šachtách a často i nedodržování bezpečnostních předpisů.

Zdroj