Po TikToku se šíří nebezpečná výzva. Zemřela při ní teprve desetiletá dívka

3 týdny starý 5

Nyla Anderson zemřela 12. prosince při takzvané „Blackout Challange“, tedy při výzvě, která účastníky nabádá, aby zadržovali dech, dokud neomdlí. Její matka Tawainna nyní varuje ostatní rodiny, aby zkontrolovaly telefony svých dětí. „Ujistěte se, že zkontrolujete telefony svých dětí. Člověk by si nemyslel, že to zkusí desetileté dítě,“ popsala Tawainna pro web The Guardian.

Rodiče dceru našli v jejím pokoji a okamžitě ji převezli do nedaleké nemocnice. Lékaři ji ale už zachránit nedokázali. „Její rodina byla doma ale v pokoji s ní nikdo nebyl. Nikdo jí nemohl zachránit,“ pospala sociální pracovnice Elizabeth Woodová.

Desetiletou dívku, která chodila do školy Chester Community Charter, lidé popisovali jako zábavnou a bystrou. Podle rodičů může za smrt jejich dcery právě internetová výzva. Úřady ale ještě přesnou příčinu smrti nezveřejnily.

Truchlící matka sdílela svůj příběh, aby varovala ostatní rodiče. „Je to bolest, která nezmizí,“ řekla matka zemřelé dívky. Tawainna apeluje, aby rodiče mluvili se svými dětmi o tom, co na sociálních sítích dělají.

Nejde ale o první případ, kdy během této výzvy zemřelo dítě. Začátkem roku si „Blackout Challenge“ vyžádal život dvanáctiletého Joshuy Haileyesuse z Colorada. Ten se udusil pomocí tkaničky od bot. Výzva je také spojována s lednovým úmrtím desetiletého dítěte v Itálii a devítiletého v červenci v Tennessee.

V létě zahájila nezisková organizace ParentsTogether petici, kterou žádá TikTok o zavedení takzvaných zrcadlových účtů. Ty by rodičům měly umožnit kontrolovat, co jejich dítě na platformě dělá. „Děti by se mohly přihlásit ke svému účtu na svém zařízení, rodiče by se přihlásili přes své zařínení na zařízení dítěte a viděli by, co na Tiktoku dělá,“ uvedla právnička Dalia Hashadová, která organizaci radila.

Síť sociálních médií vydala prohlášení, v němž se uvádí: „TikTok podnikl první kroky k ochraně dospívajících, včetně silného výchozího nastavení soukromí pro nezletilé.“ Platforma zároveň zablokovala obsah včetně hashtagů, které byly s výzvou spojeny.

Stejná výzva se v minulosti objevila i na jiných sociálních sítích. Celkem se s ní spojuje deset úmrtí. V roce 2008 studie CDC identifikovala 82 „pravděpodobných úmrtí při udušení“ mezi lidmi ve věku 6 až 19 let v letech 1995 až 2007.

Zdroj