Po volbách se situace výrazně uklidní, říká analytik k rozhodnutí Polska nedodávat zbraně na Ukrajinu

2 měsíce starý 14

Polský premiér Mateusz Morawiecki ve středu oznámil, že Polsko již nedodává Ukrajině výzbroj. Podle Michala Lebdušky, analytika Asociace pro mezinárodní otázky, k tomu má dva důvody. Zaprvé se polské kapacity opravdu snižují a zadruhé se blíží parlamentní volby a rétorika kampaní se vyostřuje.

Michal Lebduška v první řadě upozornil na chybu v překladu. Premiér Morawiecki totiž neřekl, že Polsko zastavuje dodávky zbraní Ukrajině, ale že zbraně Ukrajině už nedodává. „Je to bohužel dezinterpretace, bylo to řečeno trochu nešikovně, ale je to špatný překlad,“ okomentoval vyjádření a jeho interpretaci pro deník FORUM 24 s tím, že pomoc z polské strany minimálně v poskytování letiště v Řešově pokračovat bude, což ostatně premiér explicitně řekl.

Důvody, proč se polský předseda vlády takto vyjádřil, jsou podle analytika dva. Zaprvé jde opravdu, jak Lebduška vysvětlil, o vyčerpání kapacit a Polsko již zkrátka dodalo Ukrajině to, co mělo, a nemá vlastní zásoby. To ovšem nemusí znamenat, že je zcela vyčerpalo. „Je těžké to hodnotit. Vždy platí, že máte věci, které můžete dát, které nutně nepotřebujete, a pak je materiál, který potřebuje polská armáda sama pro sebe. Samozřejmě se nemohou zbavit úplně všeho a poslat na Ukrajinu veškerou svou techniku,“ přiblížil. Předpokládá, že Polsko se do tohoto stavu, minimálně co se týče těžké techniky, dostalo.

Jako druhý důvod pak uvedl polskou vnitrostátní politiku. Za tři týdny totiž v zemi proběhnou parlamentní volby. „Do značné míry za tím stojí předvolební kampaň. Nic jiného,“ řekl Lebduška s tím, že podobné je to i se sporem, který se týká ukrajinského obilí. Tato vyostřená až radikální rétorika je podle něj namířena na vnitřní polské publikum, protože se vládnoucí strana Právo a spravedlnost snaží oslabit krajní pravici, u které se antiukrajinská vyjádření objevují. Zdůraznil ovšem, že to neznamená, že by pomoc Ukrajině jako taková byla v Polsku nepopulární. „To zase ne. Podpora Ukrajiny je v Polsku pořád velká,“ uvedl s tím, že se domnívá, že se po volbách situace výrazně uklidní.

Zdánlivě ostrý výrok by pro Ukrajinu z dlouhodobého hlediska neměl znamenat nic zásadního. „Výrok Morawieckého čtu tak, že výzbroj nedodává už déle, takže s tím Ukrajinci evidentně počítají a hledají se další zdroje, což je věc, která se řeší například na pravidelných setkáních formátu Ramstein,“ řekl. Polsko není jediná země, která poskytuje Ukrajině zbraně, a partnerů a možností je více. Složitější je to ovšem podle experta s embargem na dovoz ukrajinského obilí, protože to pro Ukrajinu a její zemědělství znamená přímé ztráty. Lebduška se ovšem neobává, že by důsledky byly absolutně destruktivní.

Morawiecki v úterý uvedl, že jeho země už nedodává Ukrajině výzbroj, protože vybavuje svoji armádu. Mluvčí polské vlády Piotr Müller o den později sdělil, že Varšava realizuje pouze dříve dohodnuté dodávky zbraní. Polsko patří k nejvýznamnějším podporovatelům Ukrajiny, která se už více než půldruhého roku brání ruské invazi. Varšava a Kyjev se však ocitly ve sporu kvůli zákazu dovozu ukrajinského obilí do Polska.

„Ukrajina se brání bestiálnímu ruskému útoku a já tuto situaci chápu, nicméně, jak jsem řekl, budeme naši zemi chránit. Už nedodáváme výzbroj na Ukrajinu, protože nyní vyzbrojujeme Polsko,“ citovala Morawieckého v příspěvku na sociální síti X jeho kancelář.

Zdroj