Po zřícení letounu v jihoruském městě zemřelo 13 lidí. Záchranáři skončili s prohledáváním trosek

5 měsíce starý 42

❗️ In #Russia, a Su-34 military aircraft crashed on a residential building in #Yeysk (#Krasnodar region).

The pilot managed to eject. His parachute is clearly visible in the first picture.

At least 15 apartments were damaged, according to Ministry of Emergency Situations. pic.twitter.com/v82QUo6KhA

— NEXTA (@nexta_tv) October 17, 2022

Počet obětí po pondělním pádu ruského bombardéru Su-34 na obytný dům v Jejsku na jihu evropského Ruska stoupl na 13, uvedlo v úterý ruské ministerstvo pro mimořádné situace poté, co záchranáři ukončili prohledávání trosek. Předchozí bilance neštěstí činila šest mrtvých, 19 raněných a šest pohřešovaných.

Moskva 6:34 18. října 2022

„Záchranáři dokončili odklízení sutin. Během pátracích a záchranných prací nalezli těla deseti lidí, čímž celkový počet mrtvých činí 13 lidí, včetně tří dětí. 19 lidí utrpělo zranění,“ řekl mluvčí ministerstva agentuře TASS.

Zachránit se podařilo 68 lidí. Z poškozeného domu, který po pádu letadla zachvátil požár, bylo evakuováno více než 360 obyvatel, dodal mluvčí.

Mezi 19 zraněnými jsou i dvě těhotné ženy a mezi čtyřmi těžce zraněnými dvě děti, poznamenal list Kommersant na svém webu.

Bombardér Su-34 se podle předběžných poznatků zřítil v pondělí večer při cvičném letu kvůli požáru motoru během vzletu. Oba piloti se stačili katapultovat. Podle úřadů se letoun zřítil na vícepodlažní dům, ale nevybuchl. Kvůli úniku paliva ale vypukl požár.

Přístavní město ve východní části Azovského moře se nachází nedaleko hranic s Ukrajinou.

Blízko fronty

Nepotvrzené záběry na sociálních sítích ukázaly velkou ohnivou kouli, která vylétla z několikapatrové budovy. Plochu požáru ministerstvo pro mimořádné situace odhadlo na 2000 čtverečních metrů. Poškozeno bylo 72 bytů, uvedla agentura Interfax s odvoláním na místní úřady. V rozsáhlém domu či spíše obytném bloku žilo na 600 osob. Stav domu nyní posoudí úřední komise.

Jejsk leží v ruském Krasnodarském kraji, zhruba 70 kilometrů jihovýchodně od ukrajinského přístavního města Mariupolu, které okupuje ruská armáda. Agentura DPA upozornila, že Jejsk leží natolik blízko frontě na Ukrajině, že letouny odtamtud mohou startovat i na bojové mise.

Kvůli blízkosti ukrajinskému bojišti mají nyní v okolí Jejsku zákaz létat jiná než vojenská letadla. Gubernátor Krasnodarského kraje Veniamin Kondraťjev vyhlásil v Jejsku stav nouze.

Prezident Vladimir Putin nařídil šéfovi Krasnodarského kraje, ministru pro mimořádné situace a ministru zdravotnictví, aby se neprodleně vypravili na místo neštěstí a poskytli nezbytnou pomoc přeživším. Vyšetřování případu zahájila ruská prokuratura.

ČTK

Zdroj