Počasí: Bouřky v noci zasáhly Česko. Někde za hodinu napršelo přes 46 milimetrů

2 měsíce starý 15

Aktualizováno 08:20 8. srpna 2021, 06:56 Autor: EuroZprávy.cz / ČTK

Bouřky od sobotního večera do dnešního rána zasáhly od jihozápadu postupně téměř celé Česko a částečně severní Moravu. Nejvydatnější srážky, kolem 25 až 40 milimetrů, zaznamenali meteorologové na menším území na jihu Čech od Šumavy po nádrž Orlík a v Jizerských horách a západních Krkonoších, kde spadlo kolem 20 až 25 milimetrů.

Bouřka, ilustrační foto

Bouřka, ilustrační foto
FOTO: Pixabay

Největší srážkový úhrn naměřili meteorologové na stanici Strakonice, Nové Strakonice v povodí Otavy, kde za 24 hodin spadlo 46,4 milimetru. ČTK o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Na celém území Česka dosahovaly srážkové úhrny za 24 hodin průměrně pět až 15 milimetrů. V oblasti severních pohraničních hor byl maximální úhrn srážek zaznamenán v Harrachově, a to 31,1 milimetru za 24 hodin.

"Na spadlé srážky reagovaly toky v zasažených oblastech výrazným kolísáním a prudkými krátkodobými vzestupy hladin menších vodních toků. Předpokládané vzestupy hladin s dosažením povodňových stupňům se však vzhledem k výrazně nižším úhrnům srážek, než byly predikovány, nepotvrdil a došlo jen k ojedinělému krátkodobému překročení 1. SPA na Lužické Nise v Liberci," uvedl ČHMÚ.

Nejvýrazněji, ale bez dosažení povodňových stupňů, stoupaly v noci na dnešek menší toky, nejčastěji v povodích na severu Čech a toky na jihozápadě a jihu Čech v povodí Otavy, Blanice, Klabavy a Úslavy. Nyní se už podle meteorologů situace stabilizuje, hladiny toků v zasažených oblastech klesají. V platnosti už není žádná výstraha ČHMÚ.

Zdroj