Počasí v Česku přinese velký zvrat. Meteorologové vydali předpověď na celý týden. Situace je kritická

před 5 měsíce 90

Letošní počasí se dá jednoznačně klasifikovat pojmem nevyzpytatelné. Leden přinesl velká střídání nejrůznějších projevů počasí a únor v tom pravděpodobně bude pokračovat. Zdá se nicméně, že opravdu hutná zima se jen tak nevrátí a je otázkou, zda už nesměrujeme vstříc předčasnému jaru.

Vyšší teploty

Pondělí přinese opravdu vysoké teploty, které přes noc dosáhnou 10 až 6 °C, zatímco přes den 9 až 13 °C. Bude foukat silný vítr, který může mít nárazy až 110 km/h na horách. To už je opravdu hodně a může to přinést značné problémy. Ostatně, Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu. Vítr by měl zeslábnout až k večeru.

Úterý přinese oblačné až zatažené nebe a nejnižší teploty v noci 7 až 3 °C. Ve dne se pak teploty vyšplhají na 6 až 11 °C. Opět by měl vanout silný vítr, který bude mít běžně nárazy 70 km/h a na horách potom dokonce 90 km/h, jak uvádí ČHMI ve své týdenní předpovědi.

Vítr nám v této síle vydrží i ve středu, kdy bude v noci 8 až 4 °C, přes den potom 7 až 11 °C. Bude opět zataženo až oblačno, přičemž se mohou na většině území objevit dešťové přeháňky. Až od 1200 metrů mohou být částečně sněhové.

Přichází povodně

Čtvrtek opět přinese déšť se zataženým nebem. Nejnižší noční teploty budou 4 až 0 °C, přes den potom 6 až 11 °C. “V severní polovině území přes den kolem 5 °C, večer se bude oteplovat,” uvedli meteorologové.

#pocasi Včera bylo větrno, nárazy větru třeba na hřebenech Krušných hor a Krkonoš přesáhly 100 km/h. Dnes ráno a dopoledne bude ještě vítr nejsilnější na Českomoravské vrchovině s nárazy kolem 90 km/h a na horách s nárazy až 110 km/h.

Odpoledne a večer vítr částečně zeslábne,… pic.twitter.com/xwZt0p7DrY

— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) February 5, 2024

V pátek dosáhnou nejnižší noční teploty 7 až 3 °C a přes den se potom vyšplhají na 9 až 13 °C. Mělo by být opět zataženo až oblačno, a to s přeháňkami. Podobně na tom budeme i o víkendu, kdy přijde další déšť, avšak denní teploty budou poměrně vysoké, a to 9 až 14 °C.

Čtěte také: Na Česko se žene hrozné počasí. To snad ne. Meteorologové okamžitě vydali výstrahu, bude to drsné

Bohužel už tu máme také povodňové ohrožení, jelikož na Labi byl překročen 3. stupeň povodňové aktivity. “Voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti, komunikace, může omezit lidskou činnost a působit škody v krajině a na majetku,” uvádějí meteorologové ve výstraze.

Foto: Shutterstock

Přečtěte celý článek