Počet pacientů s covidem ve vážném stavu byl v pondělí rekordní. Epidemie ale začíná zpomalovat

1 měsíc starý 8

Reprodukční číslo se z pondělních 1,01 snížilo na 0,97. Nad hodnotou jedna se předtím vytrvale drželo už od začátku února. Každý člověk pozitivně testovaný na koronavirus tak v průměru nakazil více než jednoho dalšího člověka. Od konce února, kdy číslo vystoupalo až na hodnotu zhruba 1,23, reprodukční číslo postupně klesalo.

Právě díky poklesu reprodukčního čísla se v úterý snížilo také rizikové skóre protiepidemického systému PES z pondělních 76 bodů na 73 bodů. Index PES je tak na úrovni čtvrtého stupně, ačkoli oficiálně dále zůstává na nejvyšším stupni pohotovosti. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v lednu uvedl, že skóre PES už není pro určování opatření proti šíření covidu-19 relevantní.

Kromě reprodukčního čísla se mírně snížily i další tři ukazatele pro výpočet indexu PES. Jde o podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici, počet nově nakažených koronavirem na sto tisíc obyvatel za posledních 14 dní a čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory. 

Počet pacientů s covidem ve vážném stavu byl v pondělí rekordní

Počet pacientů s nemocí covid-19 ve vážném stavu v Česku v pondělí ale vystoupal na 1789, což je nejvíce za celou dobu epidemie. Celkem bylo hospitalizovaných 8478, což je pak druhý nejvyšší počet od začátku epidemie. Počty volných lůžek v nemocnicích tak dále zůstávají nízké. K pondělnímu ránu bylo v celé zemi podobně jako v předchozích dnech podle ministerstva zdravotnictví volných jen 14 procent lůžek na JIP a ARO a 24 procent standardních lůžek s kyslíkem.

Během úterního dopoledne by měla záchranná služba přepravit první pacientku do zahraničí, konkrétně z Ústí nad Orlicí do polské Ratiboře. Tamní nemocnice nabídla pomoc zdravotníkům na Pardubicku. Právě Orlickoústecko patří mezi nejzasaženější okresy. Ženu měl původně přepravit vrtulník, nakonec ji převezou záchranáři sanitkou.

Testování pokračuje

Testování na nemoc covid ve firmách pokračuje a od úterý je povinné také pro agenturní pracovníky a případně i živnostníky, kteří v podniku vykonávají nějakou činnost. Zaměstnavatelé zároveň musejí od tohoto dne vést evidenci samotestů u zaměstnanců. 

Podniky s počtem zaměstnanců nad 250 měly s testováním začít minulý týden ve středu a firmy s 50 až 249 pracovníky v pátek. Od 10. března bude platit povinné testování i pro úřady s padesáti a více pracovníky. Testy jsou povinné vždy jednou týdně, ne ale pro lidi pracující z domova.

Na agenturní pracovníky i živnostníky mohou firmy stejně jako u kmenových zaměstnanců uplatňovat státní příspěvek na testy. Stát osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) stejně jako firmám přispívá prostřednictvím úlev ze zdravotního pojištění šedesát korun na test, maximálně na čtyři testy na zaměstnance měsíčně. Pokud si živnostník vykonávající činnost v podniku sám nepřinese negativní test, může ho daná firma otestovat sama a čerpat na něj státní příspěvek.

Firmy by při testování měly podle ministra Blatného co nejvíce využívat samotestování nebo závodní lékaře. Stávající síť odběrových center není podle něj možno rozšířit. Odběrová centra jsou přetížená a často jsou v nemocnicích, které jsou navíc zatíženy péčí o lidi s covidem-19 a očkováním. Opětovně testovat od úterý pravidelně každých pět dní musí také obyvatelé domovů pro seniory a dalších sociálních zařízení a týká se to i personálu.

Antigenní test nemusí podstoupit ale třeba ti zaměstnanci a klienti, kteří se nechali očkovat a mají aspoň dva týdny po druhé očkovací dávce. Vyplývá to z nařízení ministerstva zdravotnictví, které začalo v úterý platit.

Zdroj