Počet ruských vojáků u obce Olešky ležící naproti Chersonu se snížil, uvedl štáb

2 měsíce starý 31

foto Ilustrační foto - Rádiová komunikace ukrajinského vojáka v Chersonské oblasti 23. listopadu 2022.

Kyjev - Počet ruských vojáků a jejich techniky v okolí okupované obce Olešky v Chersonské oblasti se snížil, informoval ve své ranní svodce ukrajinský generální štáb. Olešky leží na levém, východním břehu Dněpru naproti Chersonu, který ukrajinské ozbrojené síly nedávno osvobodily. Rusové, kteří se tehdy stáhli na levý břeh, podle velení ukrajinské armády pokračují v ostřelování pravého břehu řeky včetně města Chersonu.

"Nepřátelské jednotky byly staženy z některých obcí Chersonské oblasti a rozptýlily se v lesích podél silnice mezi Oleškami a (obcí) Hola Prystaň. Hlavní část těchto vojsk tvoří mobilizované osoby," píše ukrajinský generální štáb.

Ukrajinská armáda rovněž tvrdí, že její vojáci za poslední den odrazili ruské útoky u tří obcí v Luhanské oblasti a devíti měst a vesnic v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.

"Aby nepřítel zabránil postupu ukrajinských vojáků v okolí Svatove a Lymanu, provádí ženijní vybavení obranné linie," uvádí dále generální štáb, podle něhož Rusové také pokračují v přesunech personálu, munice či pohonných hmot, kterými chtějí vybavit a podpořit své nové jednotky nebo ty, které utrpěly ztráty.

Podobné informace jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně nezávisle ověřit.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle listu The Guardian v noci na dnešek uvedl, že bez dodávek elektřiny bylo šest milionů odběratelů ve většině ukrajinských oblastí. Výpadky v dodávkách elektrické energie jsou důsledkem dřívějších ruských úderů na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Ve středu ukrajinská státní služba pro mimořádné události uvedla, že devět lidí zahynulo při požárech poté, co porušili bezpečnostní pravidla ve snaze vytápět své domovy po ruských útocích na energetická zařízení. "Jen za poslední den došlo na Ukrajině ke 131 požárům, z toho 106 v obytném sektoru. Devět lidí zemřelo, osm bylo zraněno," uvedla záchranná služba podle The Guardian.

ipl jrm

Zdroj