Počet žadatelů o azyl v EU byl loni nejvyšší od migrační krize. Nejvíce jich je ze Sýrie a Afghánistánu

před 3 měsíce 68

Počet žadatelů o azyl v zemích EU se v loňském roce meziročně zvýšil o 1,14 milionu, tedy 18 procent, což je nejvíce od migrační krize z let 2015–2016. S odvoláním na publikovanou analýzu Agentury Evropské unie pro otázky azylu (EUAA) o tom píše agentura Reuters. Údaje podle ní posílí už nyní ostré debaty o migraci a krajně pravicových náladách před řadou místních a všeobecných voleb v evropských zemích a před volbami do Evropského parlamentu.

Berlín 9:57 28. února 2024

Rodina uprchlíků na polsko-ukrajinské hranici

Česká republika hostila v roce 2023 podle EUAA nejvíce ukrajinských uprchlíků v přepočtu na obyvatele | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Nejvíce zastoupeni mezi žadateli o azyl v EU jsou podle EUAA nadále Syřané a Afghánci. Zatímco loni počet syrských žadatelů meziročně stoupl o 38 procent, počet afghánských žadatelů ve srovnání s rokem 2022 klesl o 11 procent.

Třetí nejpočetnější skupinou mezi žadateli o azyl jsou nově občané Turecka, kteří loni podali o 82 procent více žádostí než předloni.

Jíme žrádlo pro zvířata. Humanitární pomoc, to je všechno lež, popisuje uprchlík situaci v Rafahu

Číst článek

Počet Palestinců, kteří požádali o azyl, se v důsledku války mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamás, která začala po útoku palestinských ozbrojenců na Izrael 7. října, zvýšil na rekordních téměř 11 600.

Zpráva uvádí, že je obtížné správně zaznamenat jejich počet, protože většina členských zemí EU Palestinu jako stát neuznává. Nejvyhledávanější zemí mezi žadateli o azyl bylo podle EUAA loni nadále Německo.

Na konci roku 2023 přibližně 4,4 milionu uprchlíků z Ukrajiny požívalo dočasné ochrany v EU, Norsku a Švýcarsku. „Česká republika hostila nejvíce příjemců v přepočtu na obyvatele, následovalo Bulharsko, Estonsko, Litva a Polsko,“ uvádí EUAA.

ČTK

Přečtěte celý článek