PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Statečná jezdkyně pokořila nacisty

4 měsíce starý 15

Jaroslav Krupka

Sport představoval od poloviny 30. let minulého století klíčové bojiště, na němž se odehrával zápas mezi demokracií a fašismem. A těžký překážkový dostih v Pardubicích byl přesně tím správným kolbištěm, kde mohl nacistický režim svou domnělou germánskou nadřazenost demonstrovat. Několik let se to dařilo. V roce 1937 se však postavila na start závodu odvážná česká komtesa v sedle drobné klisny. 

Česká šlechtična se stala první a dosud jedinou vítězkou nejtěžšího překážkového dostihu kontinentu, v němž stanula proti nacistické sportovní elitě | Audio: Jaroslav Krupka, Jakub Vítek

Šestapadesátý ročník Velké pardubické se konal zhruba měsíc po smrti prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, v mimořádně vypjaté mezinárodní i vnitropolitické situaci. Za hranicemi už pět let harašil zbraněmi Hitler a otevřeně hrozil invazí. Němci žijící na území Československa se začali odvracet od demokracie a volat po pevné ruce svého vůdce. Češi prožívali zármutek nad smrtí zakladatele svého státu a obavu o další osud své země.

A právě v této vypjaté chvíli se na start nejtěžšího překážkového dostihu kontinentu postavila dvaačtyřicetiletá umíněná žena, která si svou účast v něm doslova vydupala ze země. „Pro národ balancující mezi vzdorem a zoufalstvím to bylo, jako by se na obzoru zjevila postava podobná Janě z Arku,“ komentoval tehdejší atmosféru britský list The Telegraph.

Masakr na lodi Bluebelle přežila pouze jedenáctiletá dívka jménem Terry Jo Dupperaultová

PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Krvavá neděle na jachtě

Jak probíhal tento ostře sledovaný dostih? A jaké byly další osudy Laty Brandisové? O tom všem je další díl podcastu Čechy temné i tajemné, vyprávějícím o známých i odvrácených stránkách dějin, o zajímavých historických příbězích a neopakovatelných lidských osudech, o strastech i triumfech velkých i drobných hrdinů minulosti.

Nový díl podcastu Dějiny temné i tajemné, v němž se seznámíte se zajímavými historickými příběhy, neopakovatelnými lidskými osudy i záhadami, které se k nim vážou, najdete každé pondělí na webu Deník.cz i na všech hlavních podcastových platformách.

Zdroj