Podíl pozitivně testovaných ve firmách klesá, vyplývá z průzkumu

3 měsíce starý 10

Testování ve všech podnicích nad 50 zaměstnanců mohlo při 2,8 milionu testovaných podle SP odhalit na 20 tisíc nakažených bez příznaků v prvním týdnu testování, 17 tisíc ve druhém kole a ve třetím týdnu testování 13 tisíc pozitivních pracovníků. Průzkum SP uskutečnil 25. a 26. března. Odpovědělo v něm 266 firem, které otestovaly 282 184 zaměstnanců ve druhém a třetím kole testů.

Dosavadní zjištění z firem podle viceprezidenta SP Jana Rafaje potvrzují, že čím déle se testuje a proces je provázán s dodržováním dalších hygienických a bezpečnostních pravidel, počet pozitivních případů koronaviru klesá.

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje zkrátit frekvenci testování z nynějších sedmi dní na pět. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) chtěl počkat s rozhodnutím na zhodnocení třetího kola testů.

Podle člena představenstva SP Miroslava Paláta by stát měl lépe zabezpečit kapacitu potvrzujících PCR testů, aby se na něj pracovník dostal nejlépe hned druhý den po pozitivním antigenním testu. Nyní na potvrzující PCR test čeká v průměru dva dny. Podle Paláta ale některé firmy hlásí i tří až čtyřdenní čekací lhůtu. Po tuto dobu musí být pracovník v karanténě.

Podíl pozitivních testů v automobilkách klesl na půl procenta

To, že na následné potvrzení PCR testem čekají v průměru 2,5 dne, kritizují také automobilky. Vyplývá to z informací Sdružení automobilového průmyslu, kterému údaje poskytlo 55 členských firem zaměstnávajících 80 tisíc lidí.

Průměrný podíl pozitivně testovaných pracovníků na koronavirus v tuzemských automobilových firmách od začátku povinného testování klesl z jednoho procenta na půl procenta. Každým testovacím cyklem záchyt nakažených antigenními testy klesá zhruba o 0,2 procentního bodu.

Povinné testování se týká soukromého i veřejného sektoru. Postupně by testy měly pravidelně podle ministra Havlíčka podstupovat až čtyři miliony lidí, až půl milionu pracovníků týdně. Vláda minulý týden do procesu zapojila i firmy do deseti pracovníků, neziskové organizace a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). První kolo testů musejí zvládnout do 6. dubna.

Firmy budou moci na test čerpat 60 korun z veřejného zdravotního pojištění. Maximálně si budou moci nárokovat dotaci na čtyři testy za měsíc na zaměstnance. Pokud by vláda schválila častější testování, Havlíček slíbil i úpravu příspěvků.

Zdroj