Podle analytika společnosti XTB Štěpán Hájek potraviny zdraží až o desítky procent. Výrazně totiž rostou ceny hnojiv, obilovin n...

4 měsíce starý 141
Podle analytika společnosti XTB Štěpán Hájek potraviny zdraží až o desítky procent. Výrazně totiž rostou ceny hnojiv, obilovin nebo semen. „O desítky procent můžeme očekávat zdražení u potravin, jako je pečivo a ovoce, kde bude cítit vyšší cena obilnin nebo hnojiv nejvíce. Připlatíme si však také za zeleninu, maso a oleje,“ podotkl Hájek. Vláda Petra Fialy (ODS) se zdražováním energií, pohonných hmot potravin ale nic nedělá! Ostatní státy Evropy ale svým občanům pomáhají!

Podle něho jsou však možnosti, jak se na růst potravin připravit a pomoci těm nejslabším vrstvám. „Po vzoru Polska můžeme snížit DPH, které snížilo sazbu z pěti na nula procent. V Česku činí sazba DPH na potraviny 15 procent, což je také výrazně nad sedmi procenty sousedního Německa. Postupem času tak může i klesat odbyt českých potravin, jelikož se lidé vydají na nákupy do zahraničí,“ míní Hájek.

Na tyto věci hnutí upozorňuje dlouhodobě. Podle hnutí SPD je krátkodobým řešením zdražování snížení daní na energie a pohonné hmoty a základní potraviny, což například provádí vlastenecké vlády Polska a Maďarska, zatímco vláda Petra Fialy to odmítá. Systémovým řešením extrémního zdražování je odstoupit od Green Dealu EU a systému obchodování s emisními povolenkami a přestat vyvážet naši elektřinu na nadnárodní burzy.

Je zároveň potřeba zajistit energetickou a potravinovou soběstačnost České republiky a dostavět nové bloky jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně a zajistit strategické zásoby plynu. Podle hnutí SDP je zajištění energetické a potravinové bezpečnosti, levné elektřiny a dostatku levných energetických zdrojů a levných potravin jedním ze základních pilířů suverenity, svobody a prosperity naší země.

Zdroj