Podle Babiše má tento týden dorazit rekordních 600 tisíc dávek vakcín

1 měsíc starý 21

Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Do České republiky má tento týden dorazit zatím rekordní množství dávek vakcín proti nemoci covid-19, konkrétně víc než 600.000 dávek od čtyř výrobců očkovacích látek. Premiér Andrej Babiš (ANO) to uvedl po dnešní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, na níž o očkovací strategii také hovořili. Tuto středu se podle premiéra otevře registrace k očkování pro lidi mezi 55 a 59 lety.

Tým Chytré karantény na twitteru večer informoval o tom, že v úterý má dorazit přes 400.000 dávek vakcín od společností Pfizer/BioNTech. "Dodavatel nám potvrdil, že ve čtvrtek přijede do ČR i 149 tisíc vakcín AstraZeneca. Dále přijdou vakcíny od Moderny (48 tisíc) a Johnson&Johnson (12 tisíc)," uvedl tým.

Podle ministra zdravotnictví Petra Arenberga (za ANO) umožní zvýšené dodávky do několika týdnů podávat zhruba 100.000 dávek denně. Vakcínu v dubnu dostalo v průměru zatím zhruba 42.000 lidí denně, v pracovních dnech po Velikonocích víc než 60.000.

Zejména praktičtí lékaři kritizují, že ještě zbývá asi 350.000 lidí nad 70 let nebo ohrožených chronicky nemocných, kteří na očkování čekají, přestože se otevírají registrace i pro další věkové skupiny.

Za čtyři měsíce očkování bylo v Česku podáno přes 2,822 milionu dávek vakcíny. Zhruba tři čtvrtiny připadají na očkovací látku od firem Pfizer/BioNTech. Plně očkovaných proti onemocnění covid-19 bylo k nedělnímu večeru 945.820 lidí. Vakcína od společnosti Johnson&Johnson vyžaduje pouze jednu dávku, ostatní zatím používané dvě.

Témata:  očkování Andrej Babiš Koronavirus

Související

DOMÁCÍ

Je jen jedna vyšetřovací verze k Vrběticím, vysvětloval Babiš prezidentovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes v Lánech vysvětloval prezidentovi Miloši Zemanovi, že v případu výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku existuje jednoznačně jen jedna vyšetřovací verze, a to s účastí ruských agentů GRU. Předseda vlády to řekl po schůzce s hlavou státu. Zeman ve svém nedělním projevu mluvil o dvou verzích.

Amerika

USA hodlají brzy začít vyvážet vakcínu od AstraZeneky

Spojené státy se začnou dělit o veškeré své dodávky vakcíny na covid-19 od firmy AstraZeneca, budou ji uvolňovat ihned po federální kontrole bezpečnosti. Bílý dům to dnes sdělil agentuře AP. Pro vývoz by údajně mohlo být v následujících měsících uvolněno až 60 milionů dávek. Do kterých zemí poputují, není jasné.

Ze společnosti

Ornella Koktová: Po porodu musela na pohotovost! Co má za problém?

Ornelle Koktové kazí radost z vysněné dcerky nečekané zdravotní komplikace, které se objevily po porodu. Trojnásobná maminka o nich promluvila na sociální síti. S čím má problém?

Plaga řekl, kde se v pondělí rozjede druhý stupeň ZŠ! A co maturity?

Od 3. května se mohou do základních škol vrátit žáci druhého stupně v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji. Půjde o rotační systém, kdy se děti střídají na distanční výuce a ve škole po týdnu. Po dnešním jednání vlády to potvrdil ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Kadeřnictví a další služby otevřou v pondělí, oznámil Havlíček!

Kadeřnictví, kosmetika, manikúra či služby péče o zvířata budou moci podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) smět obnovit provoz 3. května. Schválila to dnes vláda. Havlíček to napsal na twitteru. Kabinet měl zároveň rozhodovat o pravidlech, která budou pro služby platit.

Agáta Hanychová rozchodu nelituje? Tato slova mluví za vše!

Agáta Hanychová má za sebou další rozchod, který se datuje o několik týdnů nazpět, takže už se jí toto rozhodnutí jistě rozleželo v hlavě. Zatím se zdá, že by ho opravdu nepřehodnotila.

Vévodkyně Kate a údajný vzkaz Harrymu a Meghan: Kde je pravda?

Napjaté jsou vztahy mezi princem Harrym, respektive jeho manželkou Meghan a zbytkem královské rodiny. Není divu, že pak někteří hledají tajné vzkazy i tam, kde jde nejspíš o něco úplně jiného.

Aktuálně se děje

před méně než jednou minutou

Žáci druhého stupně se do škol od 3. května určitě vrátí ve třech krajích

Od pondělí 3. května se do základních škol vrátí žáci druhého stupně v Královéhradeckém, Plzeňském a Karlovarském kraji, díky příznivější epidemické situaci než ve zbytku republiky. Půjde o rotační systém, kdy se děti po týdnu střídají na distanční výuce a ve škole. Po dnešním jednání vlády to potvrdil ministr školství Robert Plaga (za ANO). 

před 19 minutami

Erdogan vzkázal USA, aby se stran genocidy podívaly do zrcadla

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes označil za "nepodložené" a "zaujaté" sobotní prohlášení Joea Bidena, v němž prezident USA uznal za genocidu zabíjení a deportace stovek tisíc Arménů páchané vojáky Osmanské říše na začátku 20. století. V první osobním komentáři Erdogan také vyzval Spojené státy, aby se v této souvislosti "podívaly do zrcadla". 

před 22 minutami

Je jen jedna vyšetřovací verze k Vrběticím, vysvětloval Babiš prezidentovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes v Lánech vysvětloval prezidentovi Miloši Zemanovi, že v případu výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku existuje jednoznačně jen jedna vyšetřovací verze, a to s účastí ruských agentů GRU. Předseda vlády to řekl po schůzce s hlavou státu. Zeman ve svém nedělním projevu mluvil o dvou verzích.

před 31 minutami

Správa rezerv zrušila tendr na testy na koronavirus do škol

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) zrušila tendr na 5,6 milionu testů na koronavirus do škol. Ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky, a to ani v dodatečném termínu, a tak správa musela všechny firmy vyloučit. ČTK to dnes řekl předseda SSHR Pavel Švagr. Ministerstvo školství přitom chtělo mít tuto další dodávku testů do škol ve skladech správy už 3. května. 

před 39 minutami

Ve Francii se otevřely základní školy, ve Skotsku hospody

Ve francouzských základních školách byla dnes po třech týdnech obnovena prezenční výuka, přestože denní přírůstky nákaz koronavirem zůstávají ve Francii nadále vysoké. Zprovozněny byly také školky. Prezident Emmanuel Macron řekl, že návrat žáků do škol pomůže v boji se sociální nerovností, jelikož umožní rodičům vrátit se zpátky do práce.

před 41 minutami

USA hodlají brzy začít vyvážet vakcínu od AstraZeneky

Spojené státy se začnou dělit o veškeré své dodávky vakcíny na covid-19 od firmy AstraZeneca, budou ji uvolňovat ihned po federální kontrole bezpečnosti. Bílý dům to dnes sdělil agentuře AP. Pro vývoz by údajně mohlo být v následujících měsících uvolněno až 60 milionů dávek. Do kterých zemí poputují, není jasné.

před 45 minutami

Rusko chce vysvětlení zpráv o údajných minách ve Vrběticích porušujících úmluvu

Rusko očekává od Česka, Bulharska a Ukrajiny vysvětlení zpráv médií o uchovávání munice ve skladech ve Vrběticích v České republice v rozporu s Ottawskou úmluvou o zákazu protipěchotních min. Podle agentury TASS se to uvádí v dnešním komentáři mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové.

před hodinou

Česko nemusí vracet Evropské unii žádné dotace pro Agrofert

Česko nemusí na základě auditu firem okolo Agrofertu vracet Evropské unii žádné peníze. Novinářům to dnes řekl mluvčí Evropské komise, podle něhož české úřady nepožádaly o proplacení žádných dotací, které byly předmětem auditu. 

před hodinou

Ministerstvo obrany odmítlo, že byl ve Vrběticích skladován zakázaný materiál

Ministerstvo obrany odmítlo, že by byl ve Vrběticích skladován materiál zakázaný mezinárodními dohodami. Označilo to za klasický případ šíření dezinformací. Na webu ministerstva obrany to uvedl jeho mluvčí Jan Pejšek. O údajném uskladnění zakázaných protipěchotních min se o víkendu zmínila mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová.

před hodinou

O další podpoře podnikatelů rozhodne vláda tento týden, uvedla Schillerová

O další podpoře pro podnikatele zasažené pandemií koronaviru vláda podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) rozhodne tento týden. Záviset to bude na tom, zda budou moci od pondělí otevřít obchody. Definitivní verdikt vláda vynese na mimořádné schůzi ve čtvrtek. Schillerová to řekla dnes na tiskové konferenci po jednání vlády.

před hodinou

Harrisová se domnívá, že je třeba začít s přípravami na příští pandemii

Současně s kroky na potlačení koronavirové nákazy se svět musí začít připravovat na zvládnutí příští pandemie. Při zdravotnické konferenci pořádané pod hlavičkou OSN to dnes uvedla americká viceprezidentka Kamala Harrisová. Mluvila o investicích do vědy nebo zlepšení přístupu ke zdravotní péči, informovala agentura AP.

před hodinou

Arenberger přiznal, že otevření zahrádek se zvažovalo už ve druhé fázi

Otevření zahrádek restaurací bylo podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) velmi diskutovaným tématem. Zvažovalo se už ve druhém rozvolňovacím balíčku, který bude minimálně částečně spuštěn v pondělí 3. května. Vzhledem k uvolnění v dalších odvětvích by umožnění provozu venkovních prostor stravovacích zařízení bylo riskantní. Arenberger to dnes řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.

před hodinou

Německo zruší prioritu při očkování v červnu, oznámila Merkelová

Německo chce očkování proti nemoci covid-19 zpřístupnit každému od června. Dnes to po jednání se spolkovými zeměmi prohlásila kancléřka Angela Merkelová. Tématem debaty byly i výhody pro očkované, rozhodnutí v této otázce, kterou Merkelová označila za citlivou, ale nepadlo. Očkovaní tak nadále musí podstupovat testy a vztahuje se na ně i karanténa, což by se ale již v květnu mohlo změnit.

před 2 hodinami

Zdravotníci by mohli dostat odměny v dubnové výplatě

Zdravotníci v nemocnicích by odměny za druhou vlnu epidemie covidu-19 měli dostat k dubnové výplatě. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Zdravotníkům nemocnic bude náležet 75.000 korun, zdravotnických záchranářům 120.000 korun. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Zdroj