Podle Londýna až 1000 wagnerovců cvičí v Bělorusku bezpečnostní složky

před 5 měsíce 105

foto Ilustrační foto - Vojáci z ruské soukromé Wagnerovy vojenské společnosti Jevgenije Prigožina hlídají u velitelství Jižního vojenského okruhu v Rostovu nad Donem, kterého se zmocnili, na snímku z 24. června 2023.

Londýn - V Bělorusku působí méně než 1000 příslušníků ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny. V pravidelném hodnocení situace kolem ruské invaze na Ukrajinu to dnes na sociální síti X uvedla britská vojenská rozvědka. Wagnerovci se podílejí na výcviku běloruských vojáků a členů bezpečnostních složek.

Podle britských zpravodajců není pravděpodobné, že by režim běloruského autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka ruské žoldnéře využíval k nějaké jiné činnosti, například že by je nasazoval při ochraně hranic Běloruska nebo vnitřní bezpečnosti této země, která je blízkým spojencem Ruska. Jejich přítomnost v Bělorusku ale znamená vojenskou výhodu pro Rusko, protože Ukrajina je kvůli ní nucena udržovat obranné pozice a personál u své severní hranice, aby ji chránila před možným vpádem z běloruské strany.

Wagnerovci působí v Bělorusko od loňského léta, kdy jich tam bylo 8000. Stáhli se tam krátce po nezdařené ozbrojené vzpouře šéfa této soukromé vojenské skupiny Jevgenije Prigožina.

Přečtěte celý článek