Podle Londýna mají ruské ztráty nahradit vysloužilci a rekruti z Podněstří

5 měsíce starý 212

foto Ilustrační foto - Zničená ruská vojenská technika v ukrajinské obci Buča, 4. dubna 2022.

Kyjev - Rostoucí ztráty lidské síly při invazi na Ukrajině chce Moskva nahradit vysloužilci, kteří armádu opustili v posledních deseti letech. Informovala o tom dnes britská vojenská zpravodajská služba. Moskva je, pokud jde o vlastní ztráty, velmi zdrženlivá, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale připustil, že jsou značné. Podle Kyjeva je už z boje vyřazeno 19.300 ruských vojáků.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru poskytnutém agentuře AP zopakoval, že je ochoten jednat s Moskvou o míru, přestože pokračují ruské útoky na civilní obyvatelstvo. "Nikdo nechce vyjednávat s lidmi, kteří mučí tento národ. To je pochopitelné. Ale nechceme ztratit příležitosti, pokud ji máme, k diplomatickému řešení," řekl mimo jiné.

Podle britské vojenské rozvědky, jejíž informaci dnes na twitteru zveřejnilo ministerstvo obrany, k záměrům Moskvy, jak zvýšit údernou sílu na Ukrajině, patří také snaha získat rekruty z Podněstří, které ovládají proruští separatisté.

Generální štáb ukrajinské armády v tomto týdnu nevyloučil, že by Rusko mohlo k podpoře své další ofenzivy na Ukrajině využít síly, které má právě v Podněstří.

Kyjev údaje o ztrátách svých ozbrojených sil neuvádí a zdrženlivá je v tomto ohledu i Moskva. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov však ve čtvrtek v rozhovoru se stanicí Sky News připustil, že Rusko na Ukrajině utrpělo značné ztráty, i když Moskva zatím koncem března potvrdila jen 1351 padlých vojáků.

Obě bojující strany dnes přinesly další aktualizované přehledy ztrát protivníka zahrnující údajné stovky zničených tanků a dalších obrněných vozidel, letadel a raket a raketových systémů. Nicméně tyto informace není možné nezávisle ověřit.

Ruská armáda se dnes mimo jiné pochlubila úderem bojových vrtulníků Ka-52, které zničily ukrajinskou vojenskou kolonu. Zpráva ale neobsahuje žádné upřesnění, kdy a kde se takový útok měl uskutečnit. Dalším úspěchem je podle Moskvy dnešní vyřazení odpalovacího zařízení systému protivzdušné obrany S-300 na vojenském letišti Čuhujiv v Charkovské oblasti a zničení základny praporu Dněpr v obci Zvonecke v Dněpropetrovské oblasti, kam údajně dorazily posily zahraničních žoldnéřů.

Guvernér Charkovské oblasti Oleh Synjehubov dnes obvinil ruské síly z pokračujících útoků na civilní obyvatelstvo. Různá místa oblasti se podle něj stala terčem v dalších 66 případech dělostřelecké palby. "Dva lidé byli zabiti. Jak vidíte, ruská armáda pokračuje v 'boji' s civilním obyvatelstvem, protože na frontě nemá žádná vítězství," napsal guvernér na facebooku.

Podle ukrajinské vicepremiérky Iryny Vereščukové by během dneška mělo fungovat devět humanitárních koridorů v Doněcké, Luhanské a Záporožské oblasti. Pokud jde o koridory v Luhanské oblasti, budou otevřené jen při zastavení palby ruských okupačních jednotek.

V osvobozené obci u Kyjeva objevili další hromadný hrob s desítkami obětí

Nový hromadný hrob zřejmě s desítkami civilních obětí byl po stažení ruských jednotek objeven v sobotu v další osvobozené obci Buzova v Kyjevské oblasti. Podle agentury Reuters to dnes v televizi řekl jeden z místních činitelů.

Představitel úřadů oblasti Dmytrivka u Kyjeva, do níž vedle dalších vesnic spadá i Buzova, Taras Didyč ukrajinské televizi řekl, že těla byla objevena v díře nedaleko benzinové stanice. Kolik obětí se v hrobě nachází, bude podle něj ještě třeba potvrdit. "Teď se vracíme k životu, ale během okupace... zemřelo mnoho civilistů," dodal.

V prvních týdnech ruské invaze na Ukrajinu byla při ofenzivě vedené směrem na Kyjev vystavena neustálé palbě řada menších měst jako Makariv, Buča, Irpiň nebo vesnic v oblasti Dmytrivka. Místní média už začátkem dubna informovala o obětech objevených v Buzové a jejím okolí. Tehdy se našly tři desítky těl.

Po stažení ruských jednotek z Kyjevské oblasti se na místech nacházejí hromadné hroby a množství obětí. Tyto hrůzné pozůstatky ruské okupace vyvolaly bouřlivé mezinárodní odsouzení, zejména kvůli stovkám povražděných civilistů v Buči.

Válka na Ukrajině … SLEDUJEME ON-LINE

Zdroj