Podle předběžných výsledků vyhrála volby v Bulharsku konzervativní strana GERB

4 měsíce starý 16

foto Bývalý premiér Bojko Borisov odevzdává svůj hlas ve volební místnosti v Bankji během parlamentních voleb v Bulharsku 2. října 2022.

Sofia - Konzervativní strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) bývalého premiéra Bojka Borisova zvítězila v nedělních parlamentních volbách v Bulharsku se ziskem 25,4 procenta hlasů. Informovala o tom agentura Reuters po sečtení 99 procent volebních lístků. Očekává se ale, že Borisov bude jen těžko hledat koaliční partnery kvůli obviněním z korupce během svého více než desetiletého působení u moci.

Na druhém místě skončila se ziskem 20,2 procenta centristická strana Pokračujeme ve změně (PP) expremiéra Kirila Petkova. Podobné výsledky uváděly i průzkumy u voličů při odchodu z volebních místností zveřejněné v neděli. Konečné oficiální výsledky, které budou zahrnovat i hlasy Bulharů odevzdané v zahraničí, se čekají ve čtvrtek, napsala agentura Reuters.

Nedělní parlamentní volby v Bulharsku byly už čtvrté za necelé dva roky. Ani toto hlasování ale s značnou pravděpodobností nevyřeší patovou situaci na politické scéně. Slabý koaliční potenciál strany GERB a nízká pravděpodobnost, že se reformistům z PP podaří sestavit vládní většinu, bude podle mnohých komentátorů znamenat pokračování současné vládní krize.

Zdroj