Podle Schillerové korespondenční volba mění volební systém. ANO ji přece chtělo, píší lidé

před 1 měsíc 62

Poslankyně hnutí ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová tvrdí, že zavedení korespondenční volby by znamenalo změnu volebního systému v Česku. Na sociálních sítích jí občané vysvětlují, že korespondenční volba, o které se nyní jedná ve sněmovně, volební systém nijak nemění.

„Pětikoalice chce změnit volební systém v Česku. Nerespektuje, že by na to měla mít ústavní většinu. Poslaneckým návrhem se nejprve vyhnula vládním právníkům a teď se rozhodla vyhnout i diskuzi ve Sněmovně. Už po sedmé stanovila pevný čas hlasování, přestože na tabuli svítilo 42 přihlášek do rozpravy. Nevím, jestli se více bojí voličů v Česku, nebo děr ve svém zákoně. V každém případě se jí toto znásilňování demokracie jednou vrátí,“ napsala Schillerová na síti X.

Uživatelé sítě X na její příspěvek reagovali věcně i anekdoticky.

„Nový volební systém zavedl před pár dny Bureš. Sám přinesl obálky s vybraným volebním lístkem pro manželku a děti do volební místnosti. Před volební komisí je rodině rozdal a dohlédl na volbu. Máte ještě něco ke korespondenční volbě?“ píše paní Jitka M. a přikládá fotografie počínání Andreje Babiše ve volební místnosti.

Další jí sdělují, že zřejmě neví, co je to volební systém a že vláda ANO měla korespondenční volbu ve svém programu.

„I. vláda Andreje Babiše (13.12.2017-27.06.2018) Zjednodušíme volební pravidla tak, aby se občanům usnadnil přístup k volbám (včetně zavedení korespondenční volby, zrušení místní příslušnosti pro vydávání voličských průkazů)“.

„Právnička netuší, co to je volební systém. Nebo to zrovna teď píšeš jako ‚ekonom‘? A mimochodem je to bod z vašeho vlastního programu. A kdyby jste nemleli hodiny naprosto mimo téma, tak by nebylo nutné nastavovat pevné hlasování.“

„Řekněte to narovinu, bojíte se vlastních občanů. Těch, co jsou ekonomicky aktivní, mají větší přehled, zkrátka střední třídy všeobecně. Ve vašich očích má být jeden miliardář, estébák bureš, poddaná hlasovací mašina složená z neúspěšných úředníků co teď berou 500/měs a slepice.“

Další zesměšňují tvrzení Schillerové, že SPOLU podle ní prohrálo volby, protože sklenice okurek stojí 91 korun.

Přečtěte celý článek