Soud v Moskvě shledal vinným ruského opozičníka Ilju Jašina, obžalovaného z šíření lživých informací o ruské armádě během jejího působení na Ukrajině, napsala agentura RIA Novosti. Prokuratura požaduje devítiletý trest vězení, výši trestu oznámí soud později.

Moskva 12:10 9. prosince 2022

Zatčený ruský opoziční politik Ilja Jašin | Foto: Lev Sergeev | Zdroj: Reuters

Čtení verdiktu dosud pokračuje, hlásí korespondenti ruských médií ze soudní síně. Jašinovi právní zástupci podle nich žádali o osvobození.

Opoziční politik Jašin byl jedním z mála, kteří zůstali v Rusku. Nyní pro něj prokuratura žádá 9 let vězení

Číst článek

Devětatřicetiletý Jašin působil v moskevské komunální politice a do svého zatčení v červnu byl jedním z posledních opozičních politiků, kteří zůstali v Rusku a otevřeně kritizovali únorový ruský vpád na Ukrajinu. Zatčen byl v souvislosti se svým videostreamem na platformě YouTube, kde mluvil o vraždění civilistů ruskými vojáky v Buči u Kyjeva.

Ruské úřady Jašina obvinily, že o působení ruské armády vědomě šířil lživé informace, ačkoliv Moskva činí „opatření na podporu bezpečnosti“, stálo v obvinění. Jašin tvrdí, že je nevinen a že ve zveřejněném videozáznamu hovořil o pozici všech stran ohledně událostí v Buči, včetně Ruska.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Předsedou Rady OSN pro lidská práva bude poprvé Čech. Od ledna ji povede Václav Bálek

  2. Podle soudu je ruský opozičník Ilja Jašin vinen. Obžalovaný byl z šíření dezinformací o ruské armádě

  3. Je těžké uvěřit, že někdo jako já dojde tak daleko, že opustí tuto planetu, říká český vesmírný turista Yemi

  4. Střílím už na jeden nádech, pochvaluje si Davidová zlepšení na střelnici po stříbru ve sprintu

  5. Předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová v dopise žádá propuštění manželky běloruského aktivisty

  6. Céline Dion v únoru v Praze nevystoupí. Oznámila, že trpí vzácnou neurologickou chorobou

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, Kandidáti na prezidenta 2023, MS fotbal 2022, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Danuše Nerudová, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Opičí neštovice, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Cena benzinu, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme