Podle vězeňské správy je zdravotní stav Navalného uspokojivý

5 měsíce starý 13

foto Ilustrační foto - Ruský lídr opozice Alexej Navalnyj u soudu v Moskvě 16. února 2021.

Moskva - Věznice ve Vladimirské oblasti dnes oznámila, že zdravotní stav vězněného předáka ruské opozice Alexeje Navalného je uspokojivý. Reagovala tak na středeční prohlášení advokáta Navalného, který informoval, že se nemohl sejít se svým klientem a že zdravotní stav opozičního politika se prudce zhoršil.

Správa věznice, kde se opozičník nachází, dnes informovala, že 24. března prohlédli lékaři odsouzené, mezi nimiž byl i Navalnyj. "Podle výsledků vyšetření je jeho zdravotní stav hodnocen jako stabilní, uspokojivý," uvedla podle ruských tiskových agentur věznice.

"Teď máme skutečně obavy. Ani federální vězeňská služba Navalného stav neoznačila za dobrý," komentoval sdělení úřadů na twitteru Navalného Fond boje s korupcí. Opozičníkovi spolupracovníci připomínají, že takto byl naposledy stav Navalného označován loni v srpnu, než byl po otravě přepraven v bezvědomí do Německa, kde zjistili, že byl otráven.

"Navalného zdraví se skutečně zhoršilo. Od konce minulého týdne má Alexej silné bolesti zad," řekl ve středu agentuře Interfax advokát Vadim Kobzev. Podle něj se jeho klient nemůže kvůli bolesti postavit na jednu nohu. Navalného spolupracovník Leonid Volkov podle agentury Reuters připustil, že advokátům možná nedovolili setkat se s Navalným proto, že jej přemístili do vězeňské nemocnice, ale vězeňská správa to chce utajit.

Čtyřiačtyřicetiletý kritik Kremlu byl zadržen v lednu hned po přistání na moskevském letišti po návratu z Německa, kde se zotavoval z loňské srpnové otravy. Podle západních laboratoří byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, vyvíjenou v Sovětském svazu. To potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní. Navalnyj připisuje svou otravu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a ruské tajné službě FSB. Moskva to popírá a zpochybňuje, zda byl opozičník vůbec otráven.

V únoru ruské soudy změnily Navalnému dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný a opozičník byl na přibližně 2,5 roku poslán do vězeňského tábora proslulého svou přísností. Navalnyj tvrdí, že byl v politickém procesu potrestán za to, že si dovolil přežít Putinem nařízenou otravu.

Západ reagoval uvalením sankcí na některé Putinovy spolupracovníky. Západní výzvy k osvobození Navalného a vyšetření otravy Moskva odmítá jako vměšování do vnitřních záležitostí Ruska.

Zdroj