Podmínky v dotačním programu Nová zelená úsporám se mění. Největší změna čeká fotovoltaiku

před 2 měsíce 60

O čtvrtka se mění podmínky v dotačním programu Nová zelená úsporám. Ten podporuje úsporná opatření rodinných domů a instalaci obnovitelných zdrojů energií. Ministerstvo chce dát větší důraz na provázanost úprav a využití energie pro vlastní spotřebu. Žádosti bude možné podávat od čtvrteční desáté hodiny.

Praha 10:51 15. února 2024

Fotovoltaické elektrárna umístěné na střechách výrobních hal a skladů Pražské strojírny

Největší změna se dotkne žadatelů o dotaci na fotovoltaiku (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Největší změna se dotkne žadatelů o dotaci na fotovoltaiku. Ti mohli doposud získat až 200 tisíc korun na její instalaci. Teď se podpora snižuje na 160 tisíc korun. Lidé ale můžou získat 40 tisíc korun jako bonus, pokud svůj dům současně zateplí.

Poslechněte si celou reportáž Patrika Saláta

„Chceme motivovat, aby domácnosti zateplovaly a až sekundárně řešily obnovitelné zdroje,“ uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí Pet Valdman. Snížení podpory podle něj odráží situaci na trhu s fotovoltaikou. „Upravili jsme výši jednotkové dotace, aby odpovídaly reálným cenám na trhu, kdy dochází například o snížení cen u solárních systémů,“ vysvětlil.

Pokles cen potvrdil taky ředitel Solární Asociace Jan Krčmář. Podle něj se snížení maximální výše dotace žadatelů nedotkne. „To není tak, že by před měsícem někdo dostal 200 tisíc korun a teď 160 tisíc korun, ale je to spíš tak, že ceny klesaly a málokdo dosáhl na maximální výši dotace,“ popsal.

Podle ministerstva životního prostředí bude dotace i nadále pokrývat polovinu způsobilých výdajů při instalaci fotovoltaiky. Právě o peníze na ni mají lidé dlouhodobě největší zájem. Přes 60 procent z celkového počtu žadatelů usiluje o finance na její instalaci.

Energie pro vlastní spotřebu

Solárních systémů se ale dotkne další změna, která začne platit. Rezort chce dbát na větší využití energie pro vlastní spotřebu, a proto pro fotovoltaické elektrárny zavádí maximální rezervovaný výkon do distribuční sítě.

„Omezení 50 procent na maximální rezervovaný výkon do distribuční sítě může vypadat jako dramatická změna, že vlastně omezujeme ten přetok do sítě. Ale tady se jedná jen o ty přetoky v těch exponovaných letních měsících, kdy hodně svítí slunce,“ vysvětlil ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Chceme, aby domácnosti primárně řešily zateplování a až pak obnovitelné zdroje, říká k dotacím šéf úřadu

Číst článek

Omezení se tak dotkne například lidí, kteří mají na střeše solární panely a chtěli by přebytek odvádět do sítě. Podle Valdmana je ale zavedení limitu nutné. „Díky tomuto omezení, které nastavujeme plošně pro všechny, mohou distributoři uspokojit další zájemce o fotovoltaické elektrárny,“ míní.  

V případě dalších podporovaných úsporných opatření jako je zateplení, výměna starých kotlů nebo efektivní hospodaření s vodou, změny nebudou. „Dotace na úsporná opatření ze všech podporovaných oblastí dotačního programu pokračují jako doposud,“ potvrdila to mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí.

Všechno při starém zůstává také u podávání žádostí. „O dotaci mohou zájemci požádat kdykoliv a odkudkoliv stejně jako doposud,“ ujistila Krejčí.

Celkově si od roku 2021 o dotaci v programu Nová zelená úsporám úspěšně požádalo 186 tisíc lidí. Alokace dalších 10 miliard korun z modernizačního fondu má podle ministerstva umožnit získání peněz na dílčí renovace a obnovitelné zdroje pro dalších 50 tisíc lidí.

Patrik Salát

Přečtěte celý článek