Podoljak slibuje vyšetřování ohledně zabíjení zajatců

5 měsíce starý 143

foto Policejní vyšetřovatelé ohledávají oběti ve městě Buča před jejich pohřbením na snímku ze 6. dubna 2022.

Kyjev - Ukrajinská justice prošetří incident s možným střílením spoutaných ruských vojáků, přislíbil podle BBC poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Podezření z nehumánního zacházení s ruskými válečnými zajatci chtějí vyšetřovat i ruské úřady, konkrétně vyšetřovatelé z federální kriminální ústředny.

Poradce Podoljak se podle BBC vyjadřoval k videu, které zachycuje střílení ruských vojáků se spoutanýma rukama lidmi v ukrajinských uniformách. Připustil, že takové incidenty se vzhledem k intenzitě nepřátelství mohou stát. Současně upozornil, že masakry ukrajinských civilistů, spáchané ruskými vojáky, vyvolávají u ukrajinských vojáků emoce i touhu po odplatě. Kromě vyšetřování tak pokládá za nezbytné aby Rusko přimělo svou armádu dodržovat válečná pravidla a zvyklosti.

Video se zabíjením ruských zajatců, které se v sociálních sítích objevilo 4. dubna, je podle listu The New York Times pravé. Na záběrech muž v ukrajinské uniformě dvěma výstřely zabíjí ležícího ruského vojáka. Vidět jsou i další, zjevně mrtví ruští vojáci, kteří mají svázané ruce. Incident se podle NYT odehrál na silnici severně od vsi Dmytrivka, která leží asi deset kilometrů jihozápadně od kyjevského předměstí Buča, kde Ukrajinci po odchodu ruských sil nalezli stovky mrtvých lidí v civilním oblečení. Z jejich povraždění jsou obviňovány ruské jednotky, stahující se od Kyjeva.

"Ukrajina patří k moderním demokraciím, které co nejvíce respektují mezinárodní právo. Včetně ustanovení ženevské úmluvy o zacházení s válečnými zajatci. Nepochybně, intenzivnost bojů může vyvolávat určité incidenty. Je jasné, že v takovém případě se tyto incidenty budou řešit právně," uvedl Podoljak ve vyjádření, poskytnutém ruské redakci BBC.

"Je k tomu ale nutné poznamenat následující. Úplné a zjevné odmítání válečných pravidel a obyčejů ruskou armádou, záměrné ponižování a masakry ukrajinských civilistů, které jsou plně zdokumentovány a potvrzeny, vytvářejí pochopitelné emocionální pozadí v ukrajinské společnosti a v ukrajinských ozbrojených silách. Rusko masivně útočí na naše děti, ženy, staré lidi a to samozřejmě nemůže nevyvolat reakci ukrajinských vojáků," podotkl Podoljak.

"Proto zaprvé: v každém případě podobné incidenty vyžadují zevrubné vyšetřování, včetně objasnění motivů a okolností. A za druhé je zjevně zapotřebí, aby se Rusko zřeklo protiukrajinské genocidní propagandy a navrátilo svou armádu k chápání stejných válečných pravidel a zvyklostí," zdůraznil Podoljak.

Již dříve se na internetu objevily záběry, jak ukrajinští vojáci střílejí ruské zajatce do nohou. Zachycené chování, které naplňuje skutkovou podstatu válečného zločinu, ukrajinské vedení označilo za naprosto nepřijatelné a uvedlo, že případ vyšetří. Incident se podle médií odehrál v Malé Rohani na předměstí Charkova.

Zdroj