Podraz Starostů, hřímá Topolánek a volá po rekonstrukci vlády. Zmínil, koho vyhodit prvního

před 3 měsíce 93

„Nic proti Petru Zahradníkovi, byl ostatně už v mém NERVu, ale chování strany-nestrany STANu beru jako velký podraz a nebude podle mne možné to ze strany premiéra Fialy standardně vymlčet. Myslím, že je čas na rekonstrukci vlády. S Martinem Dvořákem bych začal,“ napsal na sociální síti X Topolánek.

Obdobně se ke jmenování zmocněnce vyjádřil také europoslanec Tomáš Zdechovský: „Nejde tady ani o Petra Zahradníka, kterého osobně považuji za odborníka. Ale je to další faul ze strany STAN. Vláda by se o takovém kroku neměla dozvídat z tweetů jednoho z ministrů,“ napsal na sociální síti X. A kritiku si na sociální síti neodpustil ani poslanec ODS Jan Skopeček: „Nejde o euro jako takové. Jde o předvádění svalů v koalici a testování, kam až může STAN vůči premiérovi a ODS zajít. K věci samotné – představa, že svobodná a vyvážená diskuze o jakémkoliv tématu vyžaduje státního úředníka, je pro mě jako svobodomyslného člověka děsivá.“

ČTĚTE TAKÉ: Na debatu s Rakušanem nepojedu, vzkazuje Fiala. Kampaň chce dělat jen v rámci Spolu

Strany koalice se neshodují na tom, zda národního koordinátora pro euro jmenovat, proti jsou občanští demokraté. Představitelé koaličních stran se shodují na tom, že formálně jde o ministrova poradce. „Premiér svolal na základě žádosti jedné z koaličních stran v reakci na jednostranný krok ministra Dvořáka koaliční dohodovací a smírčí jednání,“ sdělila médiím mluvčí kabinetu Lucie Ješátková. Podporu takového kroku následně na X potvrdil i vicepremiér a šéf lidovců Marian Jurečka.

Podrobnosti o dohodovacím řízení obsahuje povolební koaliční smlouva mezi Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráty se STAN. S jeho využitím se počítá u přípravy zásadních návrhů, ale také při hledání společného postupu koalice v případě, že některou otázku dostatečně neřeší programové prohlášení či koaliční smlouva. V dohodovacím či smírčím řízení se mají řešit i případné rozpory vyplývající z koaliční smlouvy.

Dohodovací jednání se vede na úrovni K15, která se skládá z předsedů a dvou dalších zástupců každé strany. Smírčí jednání je vyhrazené koaliční radě, kterou tvoří předsedové a místopředsedové stran, předsedové parlamentních klubů a hlavní manažer či generální sekretář. Podle Ješátkové bude předmětem jednání i debata o „kompetencích a potřebě udržet společnou koaliční pozici v klíčových politických tématech“.

Hlavní agendou nového zmocněnce má být podle Dvořáka zapojení do expertní diskuse o plnění takzvaných maastrichtských kritérií a budoucím přijetí společné evropské měny, monitoring a analýza ekonomické stránky vstupu do eurozóny. Spolupracovat bude Zahradník také na připomínkování materiálů mířících do vlády.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Společnost bych defializoval. Havlíček se přel s Vystrčilem kvůli premiérovi i návrhům NERV. Podívejte se na Partii Terezie Tománkové.

Přečtěte celý článek