Podzimní vlna covidu je nevyhnutelná, varuje Válek. Od kdy se bude očkovat čtvrtou dávkou?

1 měsíc starý 23

Koronavirus je podobně jako ostatní respirační viry sezónní, více se šíří v chladných podzimních a zimních měsících. Lidé, kteří o přeočkování v současné době uvažují, protože jim uplynula šestiměsíční lhůta po druhé dávce, podle Válka mohou počkat na podzim, aby měli před další vlnou silnější protilátky. Chápe však, že především mladší lidé potřebují třetí dávku očkování kvůli cestování do některých zemí.

Oproti tomu rizikoví pacienti by měli na dávku zajít na přelomu léta a podzimu, aby hladina protilátek začala stoupat koncem října a klesat až v únoru. „Na podzim nás zase čeká vlna a jakýkoliv rizikový pacient, pokud se nenechá naočkovat, tak riskuje obrovským způsobem, že ohrožuje svůj život,“ vysvětlil Válek na páteční tiskové konferenci.

Očkovat se zřejmě bude potřeba každoročně. „Museli jsme změnit schéma. Už nelze tvrdit, že po další dávce budeme mít vyhráno. Je zřejmé, že pokud virus nezmizí – a nevypadá, že by mizel, tak každý podzim se budeme muset očkovat. Jednou ten virus bude agresivnější, jindy bude méně závažnější. Ale dokud tady bude, bude to nejzávažnější respirační nemoc,“ sdělil Válek novinářům.

Delta by bez očkování napáchala zlo

Podle šéfa ÚZIS Ladislava Duška je potřeba, aby další očkování zvážili především senioři. „Český národ hlasoval pro vakcinaci. Naprostá většina z nás se nechala naočkovat. Seniorní kategorie 70+ obyvatel se nechala proočkovat přes 90 procent. To je podle mě maximum dosažitelného. Tito lidé se chtějí nechat očkovat i další dávkou před podzimní vlnou, která určitě přijde,“ řekl. Doplnil, že pokud by Česko vloni na podzim zasáhla varianta delta bez proočkované populace, následky by byly tragické.

Válek očekává, že na podzim bude nadále převládat relativně bezpečná varianta omikron. „Musíme doufat, že nepřijde další alfa či delta. Podzimní vlna bude a jiný způsob, jak se ochránit než očkování, neexistuje,“ doplnil ministr.

Jaká budou opatření

Stát v souvislosti s podzimní vlnou zřejmě nebude chtít zavádět příliš plošná opatření, ale spíše pouze cílená. „Omikron je virus, který nejde zastavit, nejde utrasovat. Projde populací Evropy a naší ochranou bude očkování,“ sdělil například Dušek.

Podobné to bude také s nošením roušek. Pokud se situace zhorší, je možné, že se vrátí například do MHD, naznačil Válek. „Souhlasím s tím, že plošné nošení roušek není úplně racionální. Na druhou stranu se jasně ukázalo, že jsme tady dva roky neměli infekce horních dýchacích cest. To, že rouška má efekt, je naprosto zřejmé,“ doplnil ministr.

Ačkoliv počet pozitivně testovaných tento týden ani jednou nepřesáhl tisícovku, množství viru ve společnosti je i nadále vysoké, což dokazují analýzy odpadních vod. „Oficiální data nejsou ničím jiným než počty potvrzených testů. Nevíme přesně, kolik nakažených v populaci je. Je to velké varování, co přijde na podzim. Podzimní vlna může přijít hodně prudce,“ doplnil Dušek.

Zdroj