Podzimní vlna koronaviru určitě přijde. Připravujeme léky i vakcíny, řekl Válek

3 měsíce starý 137

„Chování některých firem není úplně standardní,“ řekl Válek ohledně bodu z programu vlády, který se týkal nákupu antivirového léku na COVID-19 paxlovid. Už začátkem ledna ministr oznamoval, že smlouva s jeho výrobcem, firmou Pfizer, je prakticky hotová a čeká se jen na její schválení. Česko mělo podle něj na 50 tisíc dávek tohoto léku doporučovaného i Světovou zdravotnickou organizací (WHO) připravenu miliardu korun.

„Než se objevil covid, tak standardním způsobem dodávání jakéhokoliv léku bylo, že distributor tento lék nakoupil a byl zaplacen poté, co byl dodán do zdravotnického zařízení. A to pouze tehdy, když byl spotřebován,“ řekl k tomu ministr.

Podle něj se ale státy v době covidu musely naučit platit i s několikaletým předstihem, protože firmy na tom trvaly. „Je potřeba zdůraznit, že jsme se dostali k vakcínám proti covidu, a je to zásluha především Evropské unie. Jejich cena je opravdu velmi nízká,“ dodal Válek. Zároveň byly dostupné brzy i pro menší země, jako je Česko.

Nákup vakcín

Podle Válka je jisté, že na podzim přijde další vlna epidemie. „Připravujeme se i na to, abychom měli dostatek vakcín a léků na podzim. Otázka je, jaká mutace nebo jaká kombinace mutací to bude,“ dodal. Vláda ho proto pověřila zahájit v rámci Evropské unie diskusi o nákupu léku paxlovid pro podzimní měsíce. Vyjednávat má i o vakcíně od firmy Moderna.

Ta patří mezi nejdražší očkovací látky proti covidu, které si Česko objednávalo. Jedna dávka očkovací látky stojí asi 550 korun, látka od Pfizer/BioNTech je o 50 korun levnější. Moderna dosud tvořila podle dat o očkování zhruba devět procent všech podaných dávek, aplikovalo se jich necelých 1,6 milionu. Většina očkovacích látek, téměř 83 procent, aplikovaných od prosince 2020 bylo od firmy Pfizer/BioNTech.

„Dostal jsem pověření, abych dál vyjednával o tom, jestli vakcínu nakoupíme, nebo nenakoupíme,“ podotkl Válek. Rozhodovat se chce i podle toho, jestli firma bude dodávat nový typ vakcíny uzpůsobený na variantu omikron, která se šíří v současné době.

Zdroj