Pohřešovaný český bojovník na Ukrajině se našel. Jeho minulost vyvolala ale kontroverze

2 měsíce starý 22

„Ano, můžu potvrdit, že se našel. Ozval se mně i dalším lidem, co dělají v humanitárkách. Je v pořádku a naživu. Jen chtěl napsat, když zjistil že se po něm několik dní pátrá,“ řekl redakci důvěryhodný zdroj, který dlouhodobě působí na Ukrajině.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kandidoval v eurovolbách, žádal zákaz islámu a na Ukrajině dostal pěstí. Kdo je Matouš Bulíř?

Projekt Zdravotní zajištění pak stejnou informaci oznámil na svých facebookových stránkách. Sendy Storm měl v jeho řadách rovněž pomáhat s rozvozem humanitární pomoci. „Skvělé zprávy. Díky vašemu sdílení se Sendy našel. Po šesti dlouhých dnech. Děkujeme všem, je živý,“ napsali humanitárníci.

Jeho minulost ovšem během pátrání vyvolala v českém i ukrajinském prostředí kontroverze. Lidé si sdílejí jeho téměř deset let staré fotografie, na kterých například zvedá pravici, a obviňují ho z podpory nacismu. Měl také působit v řadách pluku Karpatská Sič, v níž došlo k hádce mezi českými a ukrajinskými bojovníky o peníze z veřejných sbírek. Ve stejném útvaru působil také Matouš Bulíř.

Záběry Sendyho Storma sdílel u rozhovoru s českým dobrovolníkem bojujícím na Ukrajině list El País. Deníku se čtyřiapadesátiletý Čech představil pouze křestním jménem Miloš a hovořil o bojích u Bachmutu, kde byl zraněn. Uvedl také, že před ruskou invazí na Ukrajinu pracoval jako kuchař v restauraci v letovisku Maspalomas na španělském ostrově Gran Canaria, kde na něj čeká manželka a čtrnáctiletá dcera.

Zdroj