Pointa N: Kolotoč lží, útoků a nemožných slibů se rozjel. Strach je další Babišův marketingový nástroj boje o Hrad

4 měsíce starý 83

Hlavní události dne vybrala a okomentovala Dominika Píhová.

Česko hledá prezidenta, díl druhý

Česko zúžilo počet kandidátů na dva. V pomyslném prvním kole výběrového řízení uspěli Petr Pavel a Andrej Babiš. Expremiér a opoziční matador hned v sobotu naznačil, jakou strategii pro další dva týdny zvolí. Smířlivý diplomat zmizel ze scény a na pódiu se Babiš objevil tak, jak ho Česko zná z Poslanecké sněmovny a Strakovy akademie. Původně to prý přitom měla být pozitivní tiskovka, jak tvrdí zdroj blízký hnutí ANO. Babiš se začal vymezovat vůči protivníkovi téměř okamžitě – opakuje, že na rozdíl od Pavla není voják a republiku nezavleče do války. Svého protivníka od prvního povolebního vstupu popisuje jako komunistického rozvědčíka, osočuje jej ze studia v Rusku a připodobňuje ho k Vladimiru Putinovi.

Na první pohled se to možná zdá extrémní a odpudivé. Podle odborníků to má ale svou logiku: přitvrzení totiž může být Babišovou cestou na Hrad. Bývalému premiérovi se v prvním kole podařilo to, co zaručilo před pěti lety vítězství Miloši Zemanovi – tedy zmobilizovat chudší regiony i vnitřní periferii. Zásadní ale bude, zda a odkud zvládne brát další hlasy do druhého kola.

Společnost PAQ Research uvedla, že Babiš slavil úspěch v obcích, kde je vysoká míra exekucí, chudoby a nižší vzdělání. „Získal v nich okolo 41 procent. Pro Petra Pavla v nich hlasovalo okolo 32 procent voličů,“ poznamenávají výzkumníci. Jenže to také může znamenat, že si oblasti, z nichž může v dalších týdnech brát hlasy, už voličsky vyčerpal, a vybudit je ještě k vyšší účasti bude o to složitější.

Jednoduché to ale nebude mít ani Petr Pavel, který souboj částečně vykresluje jako jakési referendum o vládě Andreje Babiše a Miloše Zemana. Několik neúspěšných kandidátů mu sice vyjádřilo podporu ještě v sobotu, ve dvoukolových volbách ale nelze předpokládat, že to znamená automatický přesun voličské podpory. „Nemůžete všech 750 tisíc hlasů Nerudové automaticky připočítat Pavlovi. Část zůstane doma a část bude volit Babiše. Volit jich půjde 600 tisíc a část dá hlas Andreji Babišovi,“ vysvětlil pro Deník N sociolog Martin Buchtík, ředitel STEM.

Že boj v druhém kole bude docela jiná disciplína, předpokládá i sám Pavel. Řekl to třeba ve Studiu N, kam hned den po volbách dorazil. „Protivník je tvrdý a často i neférový. Takže bude určitě potřeba být mnohem tvrdší,“ zdůraznil.

Účast v rozhovorech sliboval po zveřejnění výsledků voleb také Babiš. Už o pár hodin později se ale ukázalo, že to nemyslel příliš vážně – prostřednictvím svých mluvčích redakci vzkázal, že rozhovor v našem podcastu neposkytne. Ve vyhýbání se nepříjemným otázkám tak nakonec přece jen pokračuje.

Válka jako realita, nikoli téma českých voleb

„Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat, ne voják,“ stojí na billboardech, kterými vytapetoval reklamní plochy po republice Andrej Babiš. Fakt, že prezident zemi do žádné války „zavléct“ nemůže, protože mu to zákon neumožňuje, ponechme teď stranou. Babiš nadto bez většího ostychu slibuje, že by z pozice prezidenta malé země uprostřed Evropy inicioval jednání o míru na Ukrajině a k jednacímu stolu by prý dostal i samotného Vladimira Putina. Neumí sice vysvětlit, jak přesně by se mu to mělo podařit, stojí si ale za tím, že by to právě on zvládl.

Zatímco si však Babiš se strachem občanů a samotným tématem války pohrává jako s marketingovým nástrojem pro získávání politických bodů před druhým kolem prezidentského klání, konflikt nedaleko našich hranic, ve kterém se vraždí civilisté a ničí ukrajinská města, dál trvá.

Přijde mi proto důležité, aby dnešní Pointa N byla také o tom, co se na Ukrajině a u jejích hranic aktuálně děje. Nic totiž nenapovídá tomu, že by Putin měl v plánu jednat (s Babišem?) o míru a zastavit útoky na sousední zemi.

Ruské síly v noci na dnešek ostřelovaly Záporoží na jihu Ukrajiny. V nemocnici kvůli tomu podle tajemníka tamní radnice skončili tři lidé včetně dvou dětí ve věku devět a patnáct let. Útok poškodil také civilní, rezidenční a průmyslové objekty.

Rusové z neděle na pondělí útočili také na ukrajinské město Kupjansk, kde poškodili dva obytné domy a zranili dva lidi. Soledar je nyní celý v ruských rukách. Aktuální ztráty ukrajinských sil nejsou známé. Ruská armáda dál pokračuje v útoku na Bachmut, kde se jí podařilo mírně postoupit. Stejně jako u Andrijivky.

Od soboty dál stoupají počty obětí po zásahu devítipodlažního domu v ukrajinském Dnipru. Úřady zatím mluví o nejméně 40 mrtvých a více než 70 raněných. Naděje, že se pod troskami podaří najít další přeživší útoku, je podle ukrajinských úřadů malá. Stále se přitom pohřešují zhruba tři desítky lidí. Záchranné akce podle prezidenta Volodomyra Zelenského nicméně budou pokračovat tak dlouho, dokud existuje sebemenší šance na záchranu dalších životů.

Kreml se mezitím zaklíná tím, že na rezidenční budovy na Ukrajině necílí a kurz ruských raket změnila ukrajinská protivzdušná obrana. To Kyjev odmítá.

Znepokojení vyvolává také společné cvičení ruského a běloruského letectva, které odstartovalo v Bělorusku a potrvá do 1. února. Do cvičení se mají zapojit všechny letecké základny a vojenské prostory v Bělorusku. Bezpečnostní rada státu na konci víkendu uvedla, že manévry mají výlučně obranný charakter. Minsk je ale stále považován za nejbližšího spojence Moskvy. Ačkoliv se do bojů přímo nezapojil, Kremlu poskytuje od začátku invaze k útokům na Ukrajinu své území a letiště.


Jednou větou

  • Německá ministryně obrany Christine Lambrecht rezignovala – terčem kritiky byla od začátku války na Ukrajině, poslední kapkou však zřejmě bylo až kontroverzní novoroční poselství.
  • Ve světě bylo loni zabito 86 novinářů, o 50 procent více než o rok dřív, uvedlo UNESCO.
  • Neznámí útočníci zastřelili v neděli v Kábulu bývalou poslankyni Mursal Nabízáda, která zastávala funkci do předloňského srpna, kdy se vrátilo k moci radikální hnutí Tálibán.
  • Čtyři okrskové volební komise při sčítání hlasů v prvním kole podle Českého statistického úřadu chybovaly – odevzdaných hlasů měly více než vydaných obálek, celkově šlo o 17 hlasů, řekl mluvčí úřadu Jan Cieslar.
  • Začátkem týdne by měla pokračovat jednání mezi Petrem Pavlem a jeho neúspěšnou vyzyvatelkou Danuší Nerudovou o konkrétní podobě podpory.
  • SPD v druhém kole volby nepodpoří kandidáta spojeného s vládou, který by mimo jiné nejmenoval členy hnutí ministry vlády, uvedlo hnutí v novém vyjádření.
  • Transparentní účet Petra Pavla zažívá nebývalý nápor – na kontě prezidentského kandidáta se od sobotního vyhlášení výsledků prvního kola sešly do dnešního poledne téměř čtyři tisíce darů.
  • Nejprodávanější knihou loňského roku je Bílá Voda Kateřiny Tučkové, od května do prosince se jí prodalo v součtu přes sto tisíc výtisků.

Naše témata

„Většina místních popisuje Pavla obdobně – je podle nich slušný, rád se zastaví na pár slov. Vídají ho jak při procházkách, tak během akcí, které obec pořádá, například na dětských dnech nebo adventních koncertech, na kterých pravidelně vystupuje houslový virtuos Ivan Ženatý, další z místních slavných osobností.“

Reportáž: „Náplavu“ Pavla přijali pod Řípem vřele. Na Hrad by přinesl slušnost, doufají sousedé (Michal Tomeš)

„Putin mlčky poslouchá. Mír, říká si v duchu. Doposud se mu do toho nechtělo, tahle válka je vrcholem jeho mocenských ambicí, cestou, jak se zapsat do historie. Ale tenhle český muž zní přesvědčivě. A on je už unavený. „Přijedu,“ řekne nakonec českému prezidentovi. A bude mír. Zní to jako ptákovina, co? Ale jen o málo větší než slova prezidentského kandidáta Andreje Babiše.“

Haló, volá tvůj pohádkový prezident. Zařídím všude mír (Eva Mošpanová)

„Na Kyjev skoro každý den dopadají rakety. Celá města na východě Ukrajiny byla srovnána se zemí. Vesnice v ruských zapadákovech přišly kvůli odvodům do armády o velkou část své dospělé mužské populace. Ale jestli se nějakého města Putinova válka příliš nedotkla, je to právě Moskva.“

Moskevský deník: strach, hnus a zatvrzelé popírání (Financial Times)

„Když se ale objeví lež o Babišovi, má bývalý premiér tu nevýhodu, že jako opakovaně usvědčenému lháři mu lidé věří méně než člověku, který v této oblasti nemá tak silnou historii. Kdyby opakovaně nevypouštěl nepravdy a manipulace, lidé by na první dobrou méně věřili nekvalitní nahrávce.“

Babiš se neštítí lží, když chce pošpinit své oponenty. Ani to však neospravedlňuje pomluvy šířené o něm a jeho rodině (Lukáš Prchal)


Zaujalo nás jinde

„Náš kamarád a kolega Taras nás v neděli ráno tahá z postele: i po šestnácti hodinách od dopadu rakety se zpod závalu stále ozývá volání o pomoc. Teď to měla být nějaká žena. Rychle vstáváme a vyrážíme tam, kde ještě včera stál dům s adresou Vítězné nábřeží 118, Dnipro.“

Reportér Vojtěch Boháč popisuje situaci z ukrajinského Dnipra, kam v sobotu dopadly ruské rakety. Ačkoliv Ukrajinci o plošném útoku věděli dopředu, civilním obětem zabránit nešlo. (Voxpot)

„Nakládali mistrovská díla, která už nikde na světě nejsou, jako kdyby to bylo smetí.“

Popisuje šéfka Chersonského regionálního uměleckého muzea Alina Docenko, jak ruští vojáci drancovali tamní muzea a galerie. Odborníci tvrdí, že jde o největší loupež umění od druhé světové války. (New York Times)

„Průzkumy Hilšerovi přisuzovaly zisk kolem čtyř procent, nakonec získal pouze 2,56 procenta a přeskočil ho i Jaroslav Bašta. Svůj hlas mu odevzdalo necelých 143 tisíc voličů, což je proti jeho prvním volbám hluboký propad. Jeho kariéru tak hezky ilustruje obec Úhořilka na Havlíčkobrodsku, kde před pěti lety vyhrál, letos skončil poslední.“

Spolupracovnice redakce Alarm Kristina Němcová o neúspěšném kandidátu na prezidenta Marku Hilšerovi a jeho proměně za posledních pět let. (Deník Alarm)


Výrok dne

„V telefonátu prezident Erdogan zopakoval, že Turecko je připraveno převzít úkol usnadnit a zprostředkovat nastolení trvalého míru mezi Ruskem a Ukrajinou.“

O pozici vyjednavače míru mezi Ruskem a Ukrajinou je nebývalý zájem. Větu výše pronesl úřad tureckého prezidenta s odkazem na telefonát mezi Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem. Jako zprostředkovatel jednání o míru se nabídl Erdogan svému ruskému protějšku již podruhé. Zájemců o pozici je ale evidentně víc, jak koneckonců ukázal i volební víkend v Česku – kandidát do úřadu prezidenta Andrej Babiš je přesvědčen, že zvládne to, co ani jeho turecký přítel zatím nedokázal.


Úterní tištěný Deník N

Denní přehledy aktuálních informací, výběr nejzajímavějších článků nebo celé články z vybraných témat. Aby vám nic důležitého neuteklo, odebírejte newslettery Deníku N přímo do vašeho e-mailu. Odběr si jednoduše nastavíte ve vašem uživatelském účtu.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Zdroj