Pointa N: Orbán má plán pro Ukrajinu. A co my?

před 1 týden 27
 Kreml, kremlin.ruViktor Orbán a Vladimir Putin, v říjnu 2023 v Pekingu. Foto: Kreml, kremlin.ru

Někdy je důležité vyslechnout si i ty, se kterými bytostně nesouhlasíte. Získáte tak aspoň bližší představu, jak přemýšlejí a co od nich čekat. Své o tom ví bývalý rakouský kancléř Wolfgang Schüssel, který pro tamní list Die Presse vedl třaskavý rozhovor s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Další vyjížďku mezi názorové oponenty má za sebou i český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který se tentokrát vydal do Mostu.

Pondělní Pointu N sepsal Jan Úšela; výjezd ministra vnitra Rakušana sledoval Jan Tvrdoň.

Aby Viktor neměl pravdu

Prezidentem Spojených států se opět stane Donald Trump, který hned zastaví vojenskou pomoc Ukrajině a začne vyjednávat s Vladimirem Putinem. Části Evropské unie se to nebude zamlouvat. Státy jako Maďarsko, Slovensko nebo Itálie ale vytasí s argumentem, že sama EU bez pomoci Američanů nezvládne Kyjev dál podporovat.

Špičky sedmadvacítky najdou kompromis: pomoc Ukrajině se pro členské země stane dobrovolná. Fakticky tak bude slábnout, až Kyjev – opuštěný Západem – ztratí všechny šance na vítězství nad ruskými okupanty.

I taková může být budoucnost následujících měsíců, pokud dá další vývoj za pravdu lidem jako Viktor Orbán. Maďarského premiéra můžeme brát za obskurní postavu, kterou není třeba brát vážně. Jenže právě on zvládal dlouhé týdny blokovat unijní finanční pomoc Kyjevu za padesát miliard eur.

Bude to Orbánovo Maďarsko, které

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Přečtěte celý článek