Pokračovalo ostřelování Ukrajiny; zasaženo nákupní středisko v ruském Belgorodu

před 2 měsíce 66

foto Trosky budovy v ukrajinském Charkově po zásahu ruskou raketou, 15. února 2024.

Kyjev/Moskva - Ukrajinská protivzdušná obrana v dnešních ranních hodinách odrážela nové ruské raketové útoky na Kyjev a další ukrajinská města. Všechny rakety letící na Kyjev byly zničeny, uvedl na sociální síti šéf vojenské správy hlavního města Serhij Popko. Útok podle něj nezpůsobil v metropoli škody, ani si nevyžádal oběti či raněné. Ukrajinské obraně se podařilo zničit 13 z 26 ruských střel a raket, upřesnilo později ukrajinské letectvo.

Starosta Lvova Andrij Sadovyj podle médií oznámil zasažení blíže neupřesněného objektu infrastruktury, vojenská správa v západoukrajinském městě hlásí tři raněné. Zásahy podle serveru BBC News zaznamenalo také Záporoží, kde čtyři lidé utrpěli zranění, a Myrhorod, kde hořel sklad.

Letecké poplachy byly vyhlášeny i v dalších místech Ukrajiny. Rusko útočilo střelami, vypuštěnými ze strategických bombardérů Tu-95, které vzlétly z okolí Murmanska na severu Ruska, a také střelami s plochou dráhou letu Kalibr, napsala agentura Unian.

Ukrajinské letectvo podle listu Ukrajinska pravda upřesnilo, že nepřítel zaútočil 12 střelami s plochou dráhou letu Ch-101/Ch-555/Ch-55, vypuštěnými ze strategických bombardérů Tu-95MS, šesti raketami Iskander-M a jejich severokorejskou obdobou KN-23, dvěma střelami s plochou dráhou letu Kalibr, vypuštěnými z plavidel v přístavu Novorossijsk, čtyřmi řízenými leteckými raketami Ch-59 a dvěma raketami S-300, které byly původně určeny k protiletecké obraně, ale byly přizpůsobeny i k útokům na pozemní cíle. Protivzdušné obraně se podařilo zničit celkem 13 střel různých typů, konkrétně osm Ch-101/Ch-555/Ch-55, jednu raketu Iskander či KN-23, dvě střely Kalibr a dvě letecké rakety Ch-59.

Počet obětí středečního ostřelování vsi Velykyj Burluk na východě země vzrostl na tři poté, co záchranáři z trosek vyprostili tělo čtyřiasedmdesátileté ženy, oznámil dnes šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.

Zásah nákupního střediska v Belgorodu si vyžádal mrtvé a raněné, uvádí média

Několik lidí přišlo o život při ostřelování ruského města Belgorod, kde ukrajinská raketa zasáhla nákupní středisko, uvedla dnes ruská média. Počet obětí se liší, státní agentura RIA Novosti píše o nejméně dvou mrtvých, deník Kommersant o šesti. Očití svědci řekli armádní televizi, že střepiny zasáhly i sportovce na nedalekém fotbalovém hřišti. Úřady se zatím nevyjádřily.

Kommersant dal zásah obchodního centra do souvislosti se zprávou ruského ministerstva obrany, že ruská vojska zmařila pokus ukrajinské armády o ostřelování za pomoci raketometu RM-70 Vampire české výroby. Ruská protivzdušná obranu sestřelila nad Belgorodskou oblastí 14 raket, tvrdí ruské ministerstvo.

V Belgorodu a okolí byl krátce před ostřelováním vyhlášen poplach. "Pokud jste doma, nepřibližujte se k oknům. Schovejte se do místností bez oken s pevnými zdmi (chodba, koupelna, toaleta, komora). Pokud jste na ulici, schovejte se do krytu či na jiné bezpečné místo," nabádal gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov.

U Kursku po útoku dronů hoří sklad s pohonnými hmotami, uvedly ruské úřady

Ukrajinské drony zapálily sklad pohonných hmot u ruského města Kursk, uvedl dnes gubernátor Kurské oblasti Roman Starovojt. Podle listu The Moscow Times je to devatý útok na ruské rafinérie a sklady paliva od začátku letošního roku.

Dalšímu šíření požáru u vsi Polevaja se podařilo zabránit, s plameny bojuje 165 hasičů s 35 kusy techniky, lidé neutrpěli zranění, uvedl gubernátor Starovojt na sociální síti Telegram. Do hašení se podle serveru Meduza zapojily i protipožární vlaky.

Požár je podle zdrojů portálu Suspilne dílem ukrajinské vojenské rozvědky HUR. Ale oficiálně se Ukrajina k útokům v hloubi ruského území nevyjadřuje.

Přečtěte celý článek