Pokračující nepokoje v Severním Irsku: Jsou to scény, které jsme velmi dlouho neviděli

4 týdny starý 6

Každonoční pouliční násilnosti v Severním Irsku musí přestat, než bude někdo vážně zraněn nebo zemře. Řekl to ve čtvrtek irský ministr zahraničí Simon Coveney a vyzval severoirské politické lídry, aby společně pracovali na snížení napětí v ulicích. Severoirská vláda po mimořádném zasedání odsoudila „naprosto nepřijatelné a neobhajitelné“ násilnosti, napsala agentura AFP.

Praha 20:12 8. dubna 2021

„Ničení, násilnosti a výhrůžky násilím jsou naprosto nepřijatelné a neospravedlnitelné, ať už jsou důvody znepokojení v komunitách jakékoliv,“ uvedli ve společném prohlášení vůdci Severního Irska.

V částech severoirské metropole Belfastu v noci na čtvrtek opět propukly nepokoje, při nichž na sebe skupiny obyvatel házely cihly, zápalné lahve a dělbuchy přes takzvané mírové zdi, které oddělují části města tradičně obývané unionisty a nacionalisty. Při potyčkách utrpělo zranění i sedm policistů a vzplál mimo jiné autobus hromadné dopravy.

V Severním Irsku pokračovaly několikadenní násilnosti. Tři policejní vozy skončily v plamenech

Číst článek

Nekonečné boje

Nepokoje propukají každou noc a to už déle než týden. Zraněno při nich bylo už přes 50 příslušníků bezpečnostních složek, uvádí zpravodajský web BBC. Podle vedení severoirské policie se incidentů účastní rovněž členové některých místních polovojenských organizací.

„Jsou to scény, které jsme v Severním Irsku velmi dlouho neviděli, scény, které mnoho lidí považovalo za součást historie, a myslím, že je potřeba společného úsilí, abychom rozptýlili napětí,“ řekl irský ministr Coveney.

Znepokojující násilnosti

Části Severního Irska jsou stále rozdělené podle náboženských linií a to i 23 let po uzavření Velkopáteční mírové dohody, která ukončila desetiletí násilí mezi katolíky a protestanty v regionu. Mnoho katolických nacionalistů touží po sjednocení s Irskem, zatímco protestantští unionisté chtějí setrvat ve svazku s Anglií, Skotskem a Walesem.

Britský premiér Boris Johnson prohlásil, že jej násilnosti „hluboce znepokojují“. Nepokoje odsoudili rovněž lídři hlavních severoirských stran i irský premiér Micheál Martin. Britský ministr pro Severní Irsko Lewis podle BBC ve čtvrtek dorazí do Belfastu a setká se s vedením místních politických stran.

Důvody nepokojů

Severoirští nacionalisté a unionisté se z vyvolání násilností obviňují navzájem. Strana Sinn Féin obvinila Demokratickou unionistickou stranu (DUP) z toho, že vyvolává napětí svou ostrou kritikou hraničních překážek mezi Severním Irskem a zbytkem Británie, které vznikly po odchodu Spojeného království z Evropské unie.

Podle unionistických lídrů pak napětí vzrostlo v důsledku kontroverzního rozhodnutí nestíhat skupinu politiků ze strany Sinn Féin v souvislosti s jejich účastí na velkém pohřbu v době protiepidemických restrikcí.

„Nemyslím si, že prokážeme naše politické vůdcovství politickým vakuem, v němž všichni mluvíme odděleně a ne společně jedním hlasem,“ řekla severoirská ministryně spravedlnosti Naomi Longová z centristické Alianční strany Severního Irska.

ČTK

Zdroj