Pokrytectví level ANO. Pekarová se vysmála Babišovu hnutí, má prý pouze strach z voličů

před 2 měsíce 62

Předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na sociální síti X poukázala na pokrytectví hnutí ANO. To totiž odmítá umožnit občanům ze zahraničí volit korespondenčně, během lednové schůze sněmovny k tomuto návrhu poslanci hnutí dlouho obstruovali. Nyní ale korespondenčně schvalují kandidátku do evropského parlamentu. Podle Pekarové to ukazuje, že ve skutečnosti mají strach z voličů.

„Pokrytectví level hnutí ANO. Našim občanům chtějí znemožnit volit korespondenčně, zatímco oni takto schvalovat kandidátku mohou. Jen ukazují, že ve skutečnosti mají pouze strach z voličů,“ vzkázala Pekarová.

Kvůli korespondenční volbě se v lednu vedla ve sněmovně debata šest dní a více než 63 hodin čistého času. Obsáhlou diskusi provázely spory opozice s koalicí především o to, zda je navržená korespondenční volba v souladu s ústavními požadavky na osobní a tajné hlasování. Tyto podmínky ale podle ministerstva vnitra korespondenční volba naplňuje. K častým argumentům odpůrců patřily obavy ze ztráty důvěry obyvatel k regulérnosti voleb kvůli možným machinacím a tvrzení o rozdělování českých občanů na dvě kategorie. Opoziční politici se opakovaně odvolávali na stanoviska právníků a politologů, kteří se ke korespondenční volbě staví odmítavě.

Zastánci volby poštou poukazovali na nutnost umožnit uplatnění volebního práva i Čechům v rozlehlých státech, pro něž je časově i finančně náročné jet například stovky kilometrů hlasovat na ambasádu. Připomínali rovněž dlouhodobou snahu o zvýšení komfortu hlasování. Poukazovali přitom na to, že korespondenční volbu měla v programovém prohlášení i bývalá vláda Andreje Babiše (ANO).

Proti vyjádření Pekarové Adamová se rychle ohradil poslanec Radek Vondráček (ANO). „Paní předsedkyně, mohlo by mi to být jedno, když se jedná o politického konkurenta, ale nechcete raději tento příspěvek smazat, ať se neznemožníte ještě víc? Hlasování per rollam každý svým jménem je opravdu něco jiného než tajná volba,“ napsal Vondráček.

„A v tom je právě s vámi ten kříž. Vy prostě všechno zmotáte. Hlasování per rollam, kde každý hlasuje pod svým jménem, není opravdu to samé, co korespondenční volba,“ přidala se jeho stranická kolegyně Taťána Malá.

Hnutí ANO korespondenčně mohlo do úterý schvalovat kandidátku pro volby do evropského parlamentu. Kandidátku zřejmě povede bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, druhé místo obsadí poslanec Jaroslav Bžoch, na třetím místě bude dosavadní europoslanec Ondřej Knotek. Páté místo kandidáty by mělo patřit Janě Nagyové, která figuruje v dotační kauze Čapí hnízdo. O pořadí prvních osmi kandidátů informoval v pondělí web iRozhlas.cz.

Hnutí ANO bude v Evropském parlamentu obhajovat šest mandátů. „První bod je stop migraci, nikdo nám nebude říkat, kdo tady u nás může žít a bydlet. Druhý zásadní bod je stop zelenému šílenství, nikdo nám nebude říkat, v čem máme jezdit, v čem máme bydlet, jak máme žít. Třetí zásadní bod je suverenita členského státu. Je velmi důležité zachovat právo veta,“ shrnula tři hlavní priority hnutí ANO v evropských volbách Dostálová ve videu zveřejněném na sociálních sítích.

Z dalších sněmovních stran a koalic má kandidátku vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) do evropských voleb vést dosavadní europoslanec Alexandr Vondra s kolegyní Veronikou Vrecionovou (oba ODS). V čele kandidátky Pirátů stojí stejně jako v roce 2019 nynější europoslanec Marcel Kolaja. Hnutí STAN povedou do evropských voleb ekonomka a bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová spolu s někdejším poslancem hnutí Janem Farským. Společnou kandidátkuopozičního hnutí SPD a neparlamentní Trikolory pro eurovolby povede někdejší europoslanec Petr Mach (SPD), který v minulosti stál v čele Svobodných.

Přečtěte celý článek